Vállalkozás hvg.hu 2017. augusztus. 27. 17:45

Tényleg álomfizetéseket adnak a németek? Itt vannak a számok

A legjobban az orvosok, jogászok, pénzügyi és számviteli szakemberek és mérnökök keresnek Németországban, a legjobbak fizetése havi két-hárommillió forint is lehet. A legrosszabbul fizetett állások nem kis részben olyan ágazatokban vannak, mint a vendéglátás, ahová sok magyar is megy.

A németországi fizetésekről közölt körképet a német Die Welt és a Gehalt.de, inkább a legmagasabb és legalacsonyabb jövedelmeket emelve ki- írja a Privátbankár. A csúcson a főorvosok állnak évi majdnem 117 ezer (havi 9745) euróval, a fogorvosok 78 ezer (havi 6500) eurót kapnak, a befektetési alapkezelők 76 ezer (havi 6300) körül.A vállalati pénzügyesek és számvitelei vezetők után speciális mérnököket, értékesítési vezetőket és jogászokat találunk még a listán, havi 5-6 ezer eurós (nagyjából 1,5-1,8 millió forintos) fizetéssel. (A cikkben az éves jövedelmet osztották 12-vel, a valóságban a pénz a 13. havi fizetések miatt kicsit másként oszlik meg. A számok nem átlagot, hanem torzításra kevésbé hajlamos medián takarnak, tehát a dolgozók fele az adott munkakörben efelett, fele pedig ez alatt az érték alatt keres.)

A legjobb fizetések eléréséhez szinte minden esetben egyetemi végzettség kell – figyelmeztet a Die Welt is. Ez a legrosszabbul fizetett állások listájából is látszik, ahol például hotelek, egészségügyi intézmények magasabb képesítést nem igénylő kiszolgáló munkahelyei állnak. Takarítók, pincérek, konyhai kisegítők, betegszállítók, sőt fodrászok alig keresnek többet a minimálbérnél, ez évi 19-22 ezer euró.

Ez forintra átszámítva 5,8-6,7 millió forint, havi szinten 480-560 ezer, nem szabad azonban elfelejteni, hogy a német árszínvonal átlagosan nagyjából kétszerese a magyarnak. A szakácsok, fogorvosi segítők vagy hivatásos sofőrök sem keresnek sokkal többet, évi 26-27 ezer eurót említenek. Valamint azt, hogy egyes ágazatokban, mint a vendéglátásban nagyot nőtt ugyan a foglalkoztatottak száma, de sok állást a külföldiek töltenek be. (Például nyilván magyarok is.) Ami az alacsonyabb bérek egyik magyarázata is egyben.

hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.