Már az elnök ipari tanácsadó testületének ötödik tagja jelentette be, hogy lemond pozíciójáról, mert Trump helytelenül kommunikál a charlottesville-i erőszak ügyében. Most egy nagy hatalmú szakszervezeti vezetőnél tette be a kaput, hogy Trump ismét az ellentüntetőket (is) hibáztatta.
Lemondott a legnagyobb szakszervezet vezetője Trump ipari tanácsának tagságáról az amerikai elnök charlottesville-i erőszakkal kapcsolatos kommunikációja miatt. Richard Trumka, a legnagyobb amerikai szakszervezeti szövetség, az AFL-CIO vezetője kedd este Twitter-bejegyzésében jelentette be, hogy lemond posztjáról.
Ugyanígy tett két napja a tanács afroamerikai tagja, Kenneth Frazier, a Merck gyógyszeripari cég vezérigazgatója. Frazier úgy fogalmazott: "Amerika vezetőinek tiszteletben kell tartaniuk alapvető értékrendünket, és egyértelműen vissza kell utasítaniuk a gyűlölet és a vakhit megnyilvánulásait, valamint a fehér felsőbbrendűséget".
Példáját azóta a testület további három tagja követte: kedden lemondott tagságáról az Intel elnök-vezérigazgatója, a sportszereket és sportruházatot gyártó Under Armour igazgatója és az Amerikai Iparosok Szövetségének vezetője. Valamennyien bírálták az elnök reakcióját a Charlottesville-ben történtekre. Bírálta az elnököt a Walmart áruházlánc igazgatója, Doug McMillon is, ő azonban jelezte: marad a tanácsadó bizottságban.
A most lemondott szakszervezeti vezető a következő nyilatkozattal magyarázta lemondását: "nem tudunk leülni egy olyan elnökkel, aki eltűri a belföldi terrorizmust". Richard Trumka Trump kedd délutáni nyilatkozata után jelentette be, hogy lemond. Mint arról beszámoltunk, az elnök kedd délután másodszor is meggondolta magát azzal kapcsolatban, hogyan is kommunikálja a virginiai városban elszabadult erőszak ügyét. Míg előző este határozottan elítélte a rasszizmust, kedden ismét visszatért kezdeti, relativizáló álláspontjához: nemcsak a neonácikat és a fehér fajvédőket hibáztatta a charlottesville-i tüntetésen történt véres összecsapásokért és szándékos gázolásért, hanem az ellentüntetőket is.
Trumkához hasonlóan a belföldi terrorizmus kifejezést használta egyébként Arnold Schwarzenegger volt kaliforniai kormányzó is, amikor vasárnap közzétette a rasszista gyökerű támadással kapcsolatos álláspontját.
Az AFL-CIO 56 tagszervezetével és 13 milliós tagságával az Egyesült Államok legnagyobb, legbefolyásosabb szakszervezeti szövetsége, amely egyébként a tavalyi elnökválasztási kampányban nyíltan Hillary Clintont, a demokraták jelöltjét támogatta.
A The Wall Street Journal című lap elemzése szerint a lemondások alaposan próbára teszik a Fehér Ház és a vállalati vezetők közötti, amúgy is feszült viszonyt. A lap szerint ugyanis az alkalmazottak, a fogyasztók és a politikai aktivisták egyre nagyobb nyomást gyakorolnak a cégvezetőkre annak érdekében, hogy politikai kérdésekben is foglaljanak állást.
A tanácsadó testületből egyébként – nem sokkal megalakulása után – kilépett már Elon Musk, a Tesla és Robert Iger, a Disney elnök-vezérigazgatója. Ők amiatt tiltakoztak, hogy a Trump-kormányzat bejelentette, kilépteti az Egyesült Államokat a párizsi klímaegyezményből.
(Nyitóképünkön Trump elnök Kenneth Frazierrel látható.)