Jövőre véget ér a Teva gödöllői korszaka. A kormány segítséget ígér a dolgozók újbóli elhelyezkedéséhez.
A Teva Gyógyszergyár 500 fős létszámcsökkentést tervez gödöllői üzemében a következő hónapokban azzal a szándékkal, hogy 2018 végéig értékesíti vagy bezárja az üzemet – jelentették be kedden.
A terv a hivatalos kommunikáció szerint a társaság globális hálózati működési stratégiájának részét képezi. Utóbbi célja, hogy a Teva gyártókapacitását a piac és a betegek globális igényeihez tudja igazítani – fogalmaznak.
A gödöllői üzem a tervek szerint 2018 közepéig csökkentett kapacitással folytatja a termelést.
Azt ígérik: a szakszervezetekkel "korrekt és méltányos, ugyanakkor hatékony" konzultációt folytatnak majd, hogy a dolgozók olyan juttatásokban részesüljenek, amelyek segíthetnek nekik új munkát találni.
A Teva „aktívan keres új vevőt a gödöllői üzemre”, és ebben együtt kíván működni a kormányzati szervekkel is, amelyekkel folyamatos kapcsolatban van – közölték még.
Közölték azt is: a Teva marad Magyarországon, az együttesen több mint 2000 embernek munkát adó debreceni és sajóbábonyi üzemhez, valamint a társaság magyarországi kereskedelmi egységéhez nem nyúlnak hozzá.
Baj volt tavaly a gyártással, az amerikaiak nem fogadták a Gödöllőn gyártott gyógyszert
A Teva infúziós szereket és vakcinákat gyártó új gödöllői központját 2012 októberében adták át. A sterilcentrumot a legmodernebb technológiával szerelték fel, a 22 milliárd forintos beruházással 15 ezer négyzetméter alapterületű gyárat építettek fel. Az itt készült gyógyszereket Európa, Észak-Amerika és a Közel-Kelet 70 országába exportálják.
Az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerbiztonsági hivatala (FDA) 2016-ban a gyártási előírások megszegése miatt két antibiotikum kivételével megtiltotta a gödöllői Teva-gyárban készült gyógyszerek importját, miután tavaly januárban rutin hatósági ellenőrzést tartott a telephelyen, a Teva ezután elővigyázatosságból minden gyártási tevékenységet felfüggesztett Gödöllőn.
A Teva Magyarország Zrt. az izraeli Teva gyógyszeripari csoportnak, a világ vezető generikus gyógyszergyártójának tagja és a cégcsoport európai központja.
Segítséget ígér az NGM
A Nemzetgazdasági Minisztérium a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat április végi adataira hivatkozva kedden délután azt közölte, hogy Pest megyében több mint 5200 betöltetlen versenypiaci álláshely volt, ami a Teva-dolgozók mielőbbi elhelyezkedését nagyban megkönnyítheti.
Az OFA Nonprofit Kft. haladéktalanul felveszi a kapcsolatot a megyei kormányhivatallal, a szakszervezettel, illetve a leépítést bejelentő céggel, emellett mindent megtesz az elbocsátandó dolgozók elhelyezkedésének elősegítése érdekében.
Az OFA kész azonnali beavatkozásra a gyógyszergyártó cég esetében is, az érintett 500 munkavállalónak szükség esetén átképzésekkel, munkaerő-közvetítéssel, illetve különböző munkaerő-piaci programokba való bevonással segíthet – tették hozzá.
Szintén az elhelyezkedést segítheti, hogy az ugyancsak a gyógyszeripari területen tevékenykedő gödöllői GSK körülbelül 18 milliárd forintos kapacitásbővítő beruházást hajt végre, amelynek köszönhetően 104 új munkahely jön majd létre – közölték hozzá.