A 3,1 milliárd forint uniós támogatást ivóvízminőség-javító programra kapta a makói kistérség. A projekt lezárult, a víz azonban továbbra sem felel meg az előírásoknak.
A hírt, amelyet a Délmagyar közölt, a Miniszterelnökség is megerősítette (a kudarcos beruházásról korábban itt írtunk). A lap azt írta, hogy a projektre Makó és a környező 16 település összesen 3,7 milliárd forintot kapott, amelyből 600 millió a belügyi tárca által biztosított önrész volt, a többi uniós támogatás.
A tervek szerint a beruházás 48 ezer háztartást segített volna az európai elvárásoknak megfelelő ivóvízhez, a vízminőség azonban nem javult: a lakosok panaszkodtak, a tisztiorvosi szolgálat is jelezte, hogy az új rendszer olyan baktériummal fertőzött, ami korábban nem is volt jelen a csapvízben.
Ennek ellenére az önkormányzatok átvették a beruházást a Keviép Építőipari és Kereskedelmi Kft. és az A-HÍD Építő Zrt. konzorciumától. Abban reménykedtek, hogy a kivitelezők utólag megoldják a helyzetet, ez azonban egyelőre nem sikerült.
Annak tisztázására, hogy a víz miért nem felel meg még mindig az elvárásoknak, az uniós forrásokat koordináló szervek független igazságügyi műszaki szakértőt kértek fel. Szerinte a baktériumok megjelenéséhez vállalkozói mulasztások, így a higiéniai szabályok megsértése, tisztítatlan, szennyezett anyagok felhasználása és a nem megfelelő kivitelezés vezetett.
A lapnak több önkormányzatnál is azt mondták, nem tudnák miből visszafizetni a támogatási összeget.