Szabó Yvette
Szerzőnk Szabó Yvette

Egyre több szálloda és étterem igyekszik kutyabarátsággal kitűnni, abban bízva, hogy ez üzletileg is megtérül.

Kenőmájas fagyi, kutyasvédasztal, kutyaúsztatás ásványvízben, VAUcher az akciókhoz – csak néhány példa, miként próbálják a vendéglátóhelyek magukhoz édesgetni a gazdikat a kedvencek kényeztetésével. A Hotel Sopron a közelmúltban új pozíciót is alkotott: a PetRelation Manager hangzatos címét az értékesítési és marketingkoordinátor kapta. Igaz, Rakaczky Katalin azt mondja, ez csak amolyan szimbolikus titulus, amely január óta új kabalaállatuk, Soproni Roni feladatkörét fedi le. Az osztrákokkal közös vasútvállalat, a GYSEV tulajdonában lévő szálloda munkatársai amúgy éjjel-nappal betöltik ezt a pozíciót, mert imádják a blökiket, ám mégsem ez indította őket arra, hogy kutyabarát hotellé váljanak, hanem az egyediséget keresték. Belvároshoz közeli, négycsillagos szállodaként, amely nem wellness, mégis van kertje és szabadtéri medencéje, a kutyabarátságban találták meg ezt a megkülönböztető jegyet. Az ötletet az értékesítési adatok is alátámasztották, ahogyan erre a HVG hetilap is rámutatott nemrégiben.

AFP / Mark Ralston

A szállodákat üzemeltető magyar lánc, az Accent négy hotelje is kutyabarát minősítésű, közülük a szegedi idén már száz kutya-vendégéjszakát regisztrált. Pedig nem ingyen kínálják a lehetőséget, éjszakánként 6 ezer forint az ára. Ebbe a kisebb-nagyobb károkozás is beleférne, ám az Accent marketingigazgatója állítja, hogy esetenként a kisgyermekes családok zsírkrétás freskói után komolyabb felújításra szorul a szoba, mint a négylábú kedvencek távoztával. Ráadásul a kutyások legalább akkora motyóval érkeznek, mint a gyerekesek: a kutyakosártól a kutyaeledelig mindent hoznak magukkal, így Kerek Péter szerint felesleges bármilyen jelentősebb beruházás, elég a szükséges takarítóeszközöket beszerezni. A fő hozadék a reklámérték: az Accentnél a kutyások csak jót írnak a szállodáról. 

Megkülönböztető jegy lehet az imádott eb foglalkoztatása is. Az esztergomi Grante Hotelben például agility-, vagyis a játszótéri mászókákhoz hasonló kutyaügyességi pályát építettek. Van egy jó nagy tavuk, kifejezetten az ebeknek, amelyek a fúrt kútból feltörő ásványvízben fürödhetnek, és saját zuhanyozó alatt tisztálkodhatnak. „Mondhatnám, hogy ez tudatos fejlesztés volt – meséli a tulajdonos, Aknai Péter –, de nem így történt, az egyik vendég hívta fel a figyelmet, hogy ideális környezet ez a kutyásoknak.” Az aktív marketing csak ezután következett.

Mókás olvasata van az őrségi Abbázia Country Club hívogató szavainak: „kutyus elhelyezése a gazdikkal az apartmanban vagy a szalmával borított boxban”. Bár nyilvánvalóan nem szalmavánkost szántak a gazdiknak, a szellemiséget jól jellemzi, hogy minden úgy történik, ahogy a házi kedvenc és tulajdonosa, vagy még inkább kétlábú családtagja igényli.

AFP / Mark Ralson

A „kutyabarátságnak” szakértői is vannak: az utóbbi években két kisvállalkozás is indult, amely a kutyák vendéglátóhelyeinek minősítésével foglalkozik. A kutyabarat.hu tulajdonosa, Sziládi-Kovács Tibor „civilben” reklámszakember, így könnyen felismerte, hogy a kutyások olyanok, mint a kismamák: könnyen megszólíthatók, érzékenyebbek, hűségesebbek. A honlap tavaly már harmadik alkalommal hirdette meg Az év kutyabarát helye pályázatot, amelyre nemcsak szálláshelyekkel, hanem az azt kiegészítő egyéb vendéglátóhelyekkel, sőt boltokkal vagy akár kutyabarát innovációkkal is lehetett jelentkezni. Érdekes módon a szállodások mumusa, az elvileg magánszállásokat közvetítő AirBnb e területen nem hasít, mert bár az ajánlatokban sokszor szerepel, hogy ebet is lehet vinni, a tapasztalatok szerint ez nem tartós állapot. A belvárosi társasházak közösségei ugyanis gyakran akár a belső szabályzat módosításával is igyekeznek kiutasítani a blökit.

A másik minősítő a kutyabarathelyek.hu, amely az évente néhány ezer forintos védjegyhasználati díjért teljes körű megoldást is nyújt, vagyis kitalálja és beszerzi a szállodások helyett, amire a négylábúak fogadásához szükségük lehet. Máté Krisztián azért is lobbizik, hogy a szálláshelyekre kutyabarát módon el lehessen jutni. A MÁV-nál most azt szeretnék elérni, hogy a négylábúak ne csak a gyorsvonatokon utazhassanak, ahol – szombathelyiként tapasztalatból tudja – négy-négy és fél órán át zötykölődnek légkondi nélkül a blökik, hanem az Intercitykre is felszállhassanak a kutyások, amelyeken ugyanez az út két és fél órába telik. A MÁV az Intercityken, valamint a pót-, illetve helyjegyköteles vonatokon engedte a kutyaszállítást, de még csak kísérleti jelleggel.

Facebook / The Daily Mail

A minősítők tapasztalata szerint ahol egy kutyás szolgáltató megjelenik, vonzza maga után a többit, egy-egy vidéki városban például megjelennek a kutyabarát éttermek, kávézók és cukrászdák. Budapesten pedig a felkapott bulinegyedben, a romkocsmák világában már elképzelhetetlen, hogy kizárják az ebeket. Igaz, az elegáns Andrássy úton is adódnak elhivatott kutyabarát helyek. A Ring Café tulajdonosa, Ajtai Péter azt mondja, ők már akkor kutyavendégvárók voltak, amikor ez még nem volt divat, mert saját kutyája invitálta be tálkájához a kutyalányokat. Ma már svédasztallal várják a blökiket, és csak azt kérik a gazdiktól, ha nagy testű kutyával jönnének, csörögjenek rá, nincs-e már az étteremben egy másik önjelölt falkavezér.

A kutyabarát szolgáltatók egyöntetű tapasztalata, hogy eleve csak azok a gazdik hordják magukkal a négylábúakat éttermekbe, utazásokra, akik odafigyelnek a nevelésükre. Ez sokszor éppúgy pénzbe kerül, mint a kényeztetés. Ausztriában, Németországban vagy Svájcban ezek már természetes dolgok, ahogy az is, hogy a kutyatartáshoz esetenként engedélyt vagy jogosítványt kell beszerezni. Berlinben például a szolgáltatók már bőszen hirdetik a tízórás kurzust és a vizsgát összesen 270 euróért, vagyis több mint 80 ezer forintért. Ha ez a gyakorlat elterjed, kutyatartást sem vállalhat már akárki. A gazdik pedig éppen ettől válnak jó üzletté. 

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?