Öt év katázás után egy most nyugdíjba készülő személy havi 15 ezer forintos mínusszal is számolhat a nyugellátás induló összegében.
Nem könnyű megmondani, hogy mekkora nyugdíjra számíthat egy dolgozó, különösen akkor, ha néhány évet katásként dolgozott. Egy való életből vett példán keresztül azt mutatja be a Bankmonitor, hogy mire kell figyelni. Mint kiderül, a nyugdíj mellett katásként lehet tovább dolgozni, de a legjobban akkor jár az ember, ha a pluszpénz nagyobb részét elteszi a rosszabb időkre. Ráadásul az előtakarékosság még úgy is megéri, hogy katásként adó-visszatérítés nem jár.
Kevés nehezebb és bonyolultabb téma van a nyugdíj kiszámításánál, de pont ezért érdemes vele újra és újra foglalkozni, mert egyedi élethelyzetek szerint lehet választ adni a kérdésekre. Különösen igaz ez akkor, ha egy olyan emberről van szó, aki a nyugdíjkorhatár elérése előtt szeretne nyugdíjba menni, korábban katázott és később a nyugdíj mellett is dolgozna, de nem tud eligazodni az útvesztőben.
Mire is számíthat nyugdíjasként az a személy, aki
- jelenleg 58 éves
- igénybe venné a nők 40 év szolgálati idő után járó nyugdíjazási lehetőségét
- 40 évet ledolgozott, ebből 35 évet alkalmazottként, míg az utolsó 5 évet katásként
- a minimálbér kétszeresét kereste
- átlagosnak tekinthető önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítása van
- a nyugdíj mellett is tovább dolgozna
A katások dupla hátrányból indulnak
A jelenlegi szabályok szerint a katát választóknak több pénz maradhat a zsebükben, viszont a másik oldalról az alacsonyabb közteherviseléssel együtt a nyugdíj is kisebb lesz.
Egyrészt, a nyugdíj kiszámításánál nem azt nézik, hogy mekkora volt a valós nettó katás jövedelem, hanem az a mértékadó, hogy a törvény szerint mekkora bruttó járulékalapot ismernek el. Ez jelenleg havi 50 ezer forintos tételes adó esetében 90 ezer forint, míg az emelt, vagyis 75 ezer forintos adófizetés esetében 150 ezer forint. A valóságban ennél jóval több jövedelem marad a dolgozónál, de a nyugdíjat mégsem ez alapján állapítják meg. A nyugdíjba beszámított átlagot le fogja húzni, hogy csak korlátozásokkal fogadják el katásként a keresetet.
Másrészt, ha csak a havi 50 ezer forintos tételes adófizetést választja az ember, akkor a járulékalapja elmarad a minimálbérétől, márpedig ekkor arányosan szerezhető meg a szolgálati idő. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha valaki 1 évet katásként dolgozik, akkor a nyugdíj alapját jelentő szolgálati idő nem 1 évvel, hanem csak 0,71 évvel nő (de a nyugdíjra való jogosultság vizsgálatánál nincs arányosítás). Nem tűnik soknak, de ha például 5 évet katásként dolgozik valaki, akkor 5 év helyett csak 3,5-et gyűjt, ami több százalékkal alacsonyabb kezdőnyugdíjat jelent.
Ellenőrizze a következő kalkulátorral mekkora nyugdíj-kiegészítésre számíthat!
Mekkora lesz a nyugdíj összege?
Nagyon szerencsés képzeletbeli példánk szereplője, hiszen életkora szerint csak 2024-ben (65 éves korában) mehetne nyugdíjba, viszont mivel nőként megvan a 40 év jogosultsági ideje, ezért a hivatalos korhatár előtt 7 évvel nyugdíjba vonulhat. Ehhez átmenetileg meg kell szakítania a munkaviszonyát, mert csak így tudják nyugdíjazni. A másik nagy előny, hogy a ledolgozott évek többségét alkalmazottként szerezte és mindössze 5 év, ami katásként visszaveti a nyugdíját.
Leegyszerűsítve két tényezőtől függ a nyugdíj, egyrészt az inflációval korrigált nettó átlagkeresettől, másrészt a ledolgozott évek számától. A korrekcióra (valorizációra) azért van szükség, mert egy 20 évvel ezelőtti és egy mostani bér vásárlóértékét nézik, nem az abszolút összeget. A kereseteket alapesetben 1988-tól nézik, a példában a minimálbér kétszerese után a nettó átlagkereset kata nélkül 145 ezer forint lenne, míg a katát is beleszámítva 130 ezer forint.
A korábban említett arányosítás miatt nem kaphatja meg a példában szereplő személy a 40 évhez tartozó kezdőnyugdíjat, hanem csak a 38 évhez tartozót, vagyis az 5 év katázással 2 évet veszít, mert csak egész éveket ismernek el, tört évet nem. Eredetileg a nettó átlagkereset 80 százalékát fizetnék ki, viszont az arányosítással együtt 77 százalékot kaphat. Együttesen a megszerezhető 115 ezer forintos kezdőnyugdíj helyett nagyjából 100 ezer forintot fog kapni.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.