Vállalkozás hvg.hu 2017. január. 01. 16:39

Győzött! A harcsáknak diadallal indult az év

A harcsa lett az Év hala Magyarországon. A nagy bajúszú hal egész életében növekszik, júniusban lerakott ikráit gondosan őrzi, és olyan nagyra nőhet, hogy vízi madarak is a zsákmányává válhatnak.

Győzött a harcsa! - írta vasárnapi közleményében a Magyar Haltani Társaság.

Mint írták, több mint ötezren vettek részt a társaság honlapján indított szavazáson, és a harcsa a szavazatok csaknem felével (48 százalékkal) magabiztosan nyerte el az Év hala címet, megelőzve a szintén őshonos paducot (37 százalék), valamint a halványfoltú küllőt (16 százalék).

Mióta a vizák eltűntek vizeinkből, legnagyobb halunk a harcsa. Népszerű is, hiszen hatalmas száját és hosszú bajszát a gyerekek már a képeskönyvekből megismerik. Hosszú életű hal, amely egész életében növekszik. Másfél évszázada még kétmázsás példányokat is fogtak vizeinkből, de ma már a 100 kiló fölöttiek is ritkaságszámba mennek - írták.

A harcsa különböző életszakaszaiban alaposan kihasználja kedvelt élőhelyein, a lassú folyókban és az állóvizekben számára elérhető táplálékot, az apró halivadéktól a víz felszínén úszó kiskacsákig. Ikráit általában júniusban rakja le, többnyire a fűzfák bojtos gyökérzetére vagy az árvíz alá került bokrokra. A hím gondosan őrzi és védi a lerakott ikrát.

A faj mesterséges szaporítási módszere igazi hungarikum, amit napjainkra más országok is átvettek. Az üzembiztos technológia lehetővé teszi a tógazdasági és a medencés áruharcsa-termeléshez szükséges ivadék előállítását. Szálkamentes, ízletes húsa a harcsát egyik legkedveltebb étkezési halunkká teszi, amiből a jelenleginél lényegesen nagyobb mennyiség is helyet találhatna a háztartásokban és a vendéglátóiparban.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.