Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark négy korábbi vezető munkatársát 2014-ben mentették fel. A munkaügyi bíróság első fokon nekik adott igazat, de az ügynek még nincs vége, évekbe telhet, mire megkapják a kártérítésüket – írja a Délmagyarország.
A Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság ítélete szerint kamatok nélkül összesen majdnem 10 és fél millió forint kártérítés illeti meg az ópusztaszeri emlékpark 2014-ben felmentett gazdasági vezetőjét, kulturális vezetőjét, kereskedelmi vezetőjét és pályázati csoportvezetőjét.
A négy egykori tisztségviselő azért fordultak bírósághoz, mert szerintük az egyenlő bánásmódról szóló törvényt megsértve mentették fel őket. Korábban két levelet is írtak a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nek, és azokban bírálták a park ügyvezetőjének munkáját, és emiatt távolította el őket a főnökük – mondta a lapnak Kiri Edit volt kulturális vezető.
Az emlékpark ügyvédei úgy érveltek, hogy átszervezés miatt szűnt meg a négy ember megbízatása, ami pedig leveleikben állt, az nem véleménynek minősül.
A bíróság elfogadta a park érvelését azzal kapcsolatban, hogy a levelek nem véleményt fogalmaztak meg. Ezek inkább konkrét megállapítások voltak az ügyvezető munkavégzésével kapcsolatban. Arról volt szó például, hogy későn hozott meg döntéseket, vagy éppen egy időben nem járt be dolgozni.
A legfontosabb kérdés az, értesült-e később ezekről a levelekről az ügyvezető, és tényleg ezek miatt döntött-e a kritizáló kollégák elbocsátása mellett. „A bíróság meggyőződése, hogy Kertész Péter megtorlásként alkalmazta a felmentést" – hangsúlyozta az ítélet indoklásában a bíró.
A perben a tanúként behívott ügyvezetővel meghallgatták az egyik felperes által készített hangfelvételt, amely a felmentésekor folytatott beszélgetést rögzíti. „Tudod egyáltalán, hogy mibe nyúltatok ti bele?" – erre az akkori megjegyzésére az ügyvezetőnek volt magyarázata, de azt nem hitte el a bíróság.
A park ügyvédei nem voltak felhatalmazva arra, hogy nyilatkozzanak az ítéletről a tárgyaláson. Ha az ítéletet megfellebbezik, a felperesek becslése szerint két év múlva juthatnak hozzá a kártérítéshez – már ha később is ők győznek. A sérelemdíjukról, és arról, hogy visszahelyezzék őket a munkakörükbe, már lemondtak – derül ki a cikkből.