Vállalkozás hvg.hu 2016. október. 06. 11:20

Évszázadok óta nem látott változások jönnek a cégek számára?

Az ipari vállalatoknak fel kell készülni azokra a változásokra, amelyeket a digitális átállás, azaz az Ipari 4.0 hoz magával. A negyedik ipari forradalom jóval több egy technológiai kérdésnél, ez paradigmaváltást jelent majd az ipari vállalatok gyártási stratégiájában. A változás nemcsak az egyes cégek stratégiáját fogja érinteni, de hatással lesz a nemzetek gazdasági és foglalkoztatotti politikájára is.

A negyedik ipari forradalom – a digitális átalakulás – korát éljük, ami paradigmaváltást jelent a gyártási stratégiákban. A Roland Berger stratégiai tanácsadó cég azt vizsgálta, ez a paradigmaváltás mekkora megtérülést jelent majd az egyes iparágak és országok tekintetében. A tanácsadó legújabb tanulmánya megmutatja, hogy a digitális átállás következtében hogyan nő a profitábilitás és a lekötött tőke megtérülése, s ennek milyen hatása lesz a vállalatokra, a nemzetekre és a foglalkoztatásra nézve.

A tanulmány szerint a negyedik ipari forradalom legfontosabb hatásai a következők lehetnek:

  • virtuális gyárak,
  • automatizált folyamatok,
  • okos gépek,
  • kiszámítható fenntarthatóság,
  • cyber termelési rendszer.

"Az Ipar 4.0-t nem szabad összekeverni az automatizálással. Bár az utóbbi a termelést is hatékonyabbá teszi, azt csak úgy lehet elérni, ha hatalmas tőkét fektetünk bele" – mondta el Schannen Frigyes, a Roland Berger magyarországi ügyvezetője. "A negyedik ipari forradalom a hatékony tőke-felhasználást teszi lehetővé."

A szolgáltatószektor lehet a nagy nyertes

A termelési folyamatok és munkamódszerek nagyon is különbözőek lesznek a jövőben, amelynek következtében megváltoznak az üzleti modellek és számos munkakör is. Új munkakörök születnek, elsősorban az IT- és szolgáltatószektorokban, melyek betöltéséhez magasabban képzett munkaerőre lesz szükség. "A sharing economy felé mutató trendek sok új szolgáltató megjelenését hozzák, elsősorban az oktatás, az egészségügy és a mobilitás területén" – magyarázta Schannen Frigyes. A Roland Berger szerint körülbelül hétmillió új munkahely teremtődik a munkaerőpiacon a szolgáltató- és IT-szektorokban.

A negyedik ipari forradalom vállalatok működésére gyakorolt hatásai az alábbiak lehetnek:

  • a lekötött tőke megtérülésének 25 százalékos növekedése (ROCE),
  • közel 7 százalékos profitabilitásnövekedés,
  • 25 százalékos növekedés az üzemkihasználás hatékonyságában,
  • eszközök megtérülésének a növekedése,
  • a géppark 30 százalékos csökkenése,
  • a munkavállalók számának 45 százalékos csökkenése.

Annak ellenére, hogy nő a gyárak hatékonysága, fennáll a munkahelyek csökkenésének veszélye, különösen a kevesebb képzettséget igénylő munkakörök esetében. A Roland Berger szakértői lemodellezték az ipari forradalom 4.0 következtében várható változásokat, feltételezve, hogy az ipari vállalatok fele teljes mértékben digitális gyártásra áll át. A szektor munkaerőpiacán a kiszervezett szolgáltatások mértéke várhatóan nő éppúgy, mint az iparági produktivitás, és az iparági szektor versenyképessége.

"Az eredmények azt mutatják, hogy igaz, hogy munkakörök megszűnnek, de a fejlett gyártási technológia újabb szerepeket, feladatokat és munkaköröket teremt. Az ipari forradalom 4.0-nak köszönhetően akár 10 millió új munkahely is létrejöhet Nyugat-Európában, ami egészében pozitív egyensúlyt teremtene" – mondta Schannen Frigyes.

Az okos megoldások, a digitálisan összekapcsolt rendszerek, és a működési láncok kevesebb tőkét halmoznak fel, amely a ROCE növekedéséhez vezet. "Az Ipari forradalom 4.0 -nak köszönhetően Nyugat-Európában a jelenlegi 18-ról 28 százalékra prognosztizáljuk a lekötött tőke-megtérülést 2035-re.” – mondta Schannen. Ez 420 milliárd euró hozzáadott érteket jelenthet.