Az állami cégek döntő többsége még mindig veszteséges – közölte a cégadatok alapján az Opten. A nagy állami cégeknél dolgozó átlagos alkalmazottak ötödével kevesebb árbevételt termelnek egy hasonló méretű magáncég dolgozóinál.
Javul az állami társaságok eredményessége, de még messze elmaradnak a tisztán magántulajdonú társaságoktól – írta közleményében az Opten adatbázis üzemeltetője.
„Komoly különbségek mutatkoznak az állami és a nem állami hátterű cégek eredményességi mutatói között, és bár mindkét csoportban pozitív trend rajzolódik ki az elmúlt néhány évben, a magánszektor a legtöbb mutató tekintetében jóval az állami cégek előtt jár” – mondja Pertics Richárd az Opten céginformációs igazgatója.
Tavaly az állami hátterű cégek többsége veszteséges működésről számolt be, átlagos árbevétel-arányos eredményük mínusz 4 százalék, ami valamivel jobb az 5 évvel korábbi mínusz 6 százalékos értéknél, de még mindig messze elmarad a magánkézben lévő cégek plusz 5 százalékos eredményétől.
Valamivel jobb a helyzet a nagyobb méretű társaságok tekintetében, de a versenyszektor előnye ott is egyértelműen kirajzolódik. Az egymilliárd feletti árbevételű állami hátterű cégek átlagban plusz 3,7 százalékos árbevétel-arányos eredményről számoltak be, míg a versenyszektorban plusz 5,5 százalék az átlagos érték a hasonló méretű cégeknél.
„Az állami és piaci cégek vállalati kultúrája sok esetben szinte mérhetetlen különbségeket mutat, míg a magán hátterű cégeknél az eredményes működés, a profit, a növekedés szinte kizárólagos szempont, addig az állami hátterű cégeknek sokszor teljesen más szempontokat is figyelembe kell venniük” – mondja az Opten szakértője.
Az állami hátterű cégeknél az állami kötődés sokszor egyben kötöttséget is jelent, ami megnyilvánulhat a cég adminisztrációjában, üzletpolitikájában, jelentésszolgálati rendszerében. A beszerzési folyamatoktól a humánpolitikai szabályozásig szinte mindenhol lehetnek kötöttségek, amik összességében a cég eredményességét ronthatják.
A magántulajdonú cégeknél is fennállhatnak hasonló kötöttségek a tulajdonosi háttértől, a cégcsoport üzletpolitikájától függően, azonban ezek a kötöttségek általában lazábbak. A magáncégek gyorsabban tudnak reagálni, változtatni, ha azt a piaci környezet indokolja.
A magántulajdonú cégek magasabb teljesítménye a létszámarányos árbevételben is egyértelműen jelentkezik. „Az egymilliárd forint feletti árbevételű állami hátterű cégeknél egy átlagos alkalmazott 20 százalékkal kevesebb árbevételt termel a hasonló méretű, tisztán magán hátterű társaiknál. Ez elég komoly különbséget jelent versenyképesség tekintetében” – tette hozzá Pertics Richárd.
A magáncégek profitorientáltsága megjelenik a cégek kockázatvállalási hajlandóságában és eladósodottságában is. Míg az állami cégek eladósodottsága mérettől és évtől függően 40-45 százalék körül mozog, addig ez az érték a versenyszektorban 55-65 százalék. A magáncégek átlagos hitel- és kötelezettségállománya sokat csökkent 2010 óta, de még mindig jóval magasabb állami társaikénál.
A magánszektor kockázatvállalása ugyanakkor a statisztikák szerint nem mindig kifizetődő, legalábbis erre utal az a tény, hogy az állami hátterű cégek átlagos élettartama és kockázati besorolása jobb a versenyszektorbeli társaikénál. Ugyanakkor az állami háttér nem jelent életbiztosítást, sőt minimális mértékben ugyan, de az elmúlt 5 évben romlottak az állami cégek kockázati mutatói is.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.