Az európai híroldalaknak jogot kapnának arra, hogy díjat követeljenek a Google-től és más keresőmotoroktól, ha megjelenítik cikkeiket. A lépéssel a tartalomgyártók kiszolgáltatottságán szeretnének enyhíteni az európai szabályozók, de megvan rá az esély, hogy a dolog fordítva sül el.
Az Európai Bizottság szeptemberben teheti közzé a Financial Times által meglebegtetett javaslatot, miszerint a híroldalak jogdíjat kérhetnek a Google-től és más keresőktől, ha a keresési eredmények között meg szeretnék jelentetni a cikkeiket.
A lépéssel a tartalomgyártók kiszolgáltatottságán szeretnének enyhíteni az európai szabályozók. Tehát a Google News-nak meg kellene egyeznie a híroldalakkal, hogy a cikkeket milyen feltételek mellett jeleníthetik meg – írja a lapra hivatkozva a Portfolio.
Azonban a lap felhívja a figyelmet, hogy, ha rosszul vezetik be a szabályokat, akkor egyrészt sérülhet a médiaszabadság, de ami még érdekesebb, hogy feje tetejére fordulhat az egész kezdeményezés. Korábban ugyanis Spanyolországban és Németországban is próbálkoztak hasonlóval, de mindkét országban a kiadók sínylették meg a lépést. A Spanyoloknál a Google megszüntette a Google News szolgáltatást, a németeknél pedig sokan inkább felhagytak a díjak beszedésével, mert a Google nélkül hatalmasat csökkent az olvasottságuk.
Rendőrök nyomultak be Madridban a Google főhadiszállására
Házkutatást tartottak a Google spanyolországi központjában. Az adófizetési gyakorlatukat vizsgálják.
A Google megadóztatásának élharcosa lehet az Orbán-kormány
A netes konzultációval megbízott Deutsch Tamás csapata komolyan dolgozik az ügyön a Figyelő információja szerint.