Megugrott a hazai nagyvállalatok növekedési kilátásait mutató K&H nagyvállalati növekedési index, köszönhetően annak, hogy árbevételüket, nyereségüket, beruházásaikat és a foglalkoztatottakat illetően is kedvezően látják az idei évet. A gazdasági környezetet azonban rosszabbnak ítélik, mint korábban.
A K&H vállalati növekedési index első negyedéves értéke jelentősen, 4 ponttal emelkedett az előző negyedévhez képest, így jelenleg 9 ponton áll. „A pozitív elmozdulás egyértelműen annak köszönhető, hogy a vállalatok saját helyzetük kedvező változására számítanak a következő egy év során. Ezt tükrözi, hogy a vállalati részindex 8 pontról 13 pontra ugrott, ami lényegesen magasabb az előző negyedév eredményéhez képest, és egyben az elmúlt egy év legoptimistább értéke. A várakozások javulása leginkább a pénzügyek, a foglalkoztatottak száma és a beruházási szándék növekedésében érhető tetten” – tájékoztatott Peter Roebben, a K&H Vállalati üzletágának vezetője.
A pénzügyeket illetően kifejezetten jó évre számítanak a hazai nagyvállalatok, mivel 2,9 százalékos árbevétel és 2,2 százalékos profitnövekedésre számítanak, ami mindkét esetben az elmúlt másfél év legjobb értéke. Ezzel szorosan összefügghet az, hogy a beruházási szándék tekintetében rég nem látott javulást mutatnak az eredmények: a cégek mintegy 57 százaléka jelezte, hogy a következő egy év során fejlesztést tervez, ami az index kétéves történetében az eddigi legkedvezőbb érték. „Mi magunk is azt tapasztaltuk, hogy év elején ismét intenzívebben érdeklődnek a cégek a finanszírozási lehetőségekről. A lakóingatlan-fejlesztések, a termőföld-vásárlási program, az EU-s támogatások intenzív pályázati időszaka más-más szektorokat mozgatott meg” – mondta el Peter Roebben.
Nem ilyen pozitív azonban a kép a gazdaság megítélését illetően, jelentős eltérés mutatkozik saját helyzetük, illetve a gazdasági környezet alakulásának megítélése között: a vállalati részindex pozitív irányú ugrásával szemben a makrogazdasági részindex stagnálást mutat a negatív tartományban, jelenleg -3 ponton áll. „Elsősorban a gazdaságpolitika és a közterhek várt változására vonatkozóan tapasztaltunk negatív elmozdulást, mivel a korábbiakhoz képest több cég látja úgy, hogy a gazdaságpolitika idén kedvezőtlenül fog hatni cégükre, illetve növekedni fognak a közterhek." A gazdaság helyzetének megítélése azonban – különösen hároméves távon – biztató, hiszen míg a következő egy évben csupán a cégek közel harmada (35 százalék) számít kedvezőbb gazdasági teljesítményre, hároméves távon már minden második vállalat (49 százalék) gondolja így.