2016. január. 12. 20:41 MTI Utolsó frissítés: 2016. január. 12. 20:42 Vállalkozás

Kínaiak vették meg a Batmant és a Másnaposokat gyártó filmstúdiót

Először kerül kínai kézbe egy hollywoodi filmstúdió: a Wanda Group kedden jelentette be, hogy 3,5 milliárd dollárért, vagyis 1019 milliárd forintért megvásárolja a Legendary Entertainmentet, ahol olyan filmek születtek, mint a Batman.

A Wanda, amelyet Kína egyik leggazdagabb üzletembere, a 62 éves Vang Csien-lin vezet, rendkívül gyorsan terjeszkedik a filmiparban. 2012-ben felvásárolta az amerikai AMC mozihálózatot, és Kína keleti részén egy nyolcmilliárd dolláros filmstúdió-komplexum létrehozásán fáradozik.

A hollywoodi stúdió átvételével a Wanda immár a filmipar teljes egészében - a produkció, a forgalmazás és a bemutatás terén is - megvetette a lábát. A Kína északkeleti részén fekvő Talien kikötővárosban működő vállalatnak a szállodaiparban, a kereskedelemben és az ingatlanüzletben is vannak érdekeltségei.

A Legendary stúdiójában olyan filmek készültek, mint a Batman-trilógia, az Eredet és a Másnaposok. A stúdió szerint filmjei világszerte több mint 12 milliárd dollárt, vagyis 3500 milliárd forintot kerestek. "A Wanda segít kiterjeszteni a Legendary piaci lehetőségeit, különösen a gyorsan fejlődő kínai piacon" - fogalmazott a vállalat közleménye.

A stúdió élén továbbra is Thomas Tull áll majd. "A Wanda és a Legendary egy teljesen új nemzetközi szórakoztatóipari vállalatot hoz létre" - közölte Tull. 

Vang vagyona a leggazdagabb kínaiak listáját közlő Hurun Report szerint 34 milliárd dollárra, azaz 9898 milliárd forintra rúg. 

A kínai vállalatok az elmúlt évben 11 milliárd dollárt (3202 milliárd forintot) fektettek be az USA-ban a washingtoni American Enterprise Institute kutatója, Derek Scissors szerint. A teljes befektetés 2005 óta meghaladja a 93 milliárd dollárt (27 ezer milliárd forintot).

hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.