2015. október. 22. 18:23 hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. október. 22. 19:30 Vállalkozás

Portfolio: adót csalhatott az egyik ismert tőzsdei cég

Gyanú merült fel a budapesti tőzsdén is jegyzett Masterplasttal kapcsolatban, hogy jogosulatlanul csökkentette áfabefizetési kötelezettségét és ezzel közel 270 millió forint kárt okozhatott a költségvetésnek - állította a Portfolio. A Masterplast szerint a cikkben megfogalmazott vádak viszont "valótlanok, nyilvánvaló félreértésen alapulnak".

A Masterplast építőipari anyagokat gyártó tőzsdei cég jogosulatlanul igényelhetett vissza áfát - írta a Portfolio.

A NAV a beszámoló szerint bűnszövetségben elkövetett költségvetési csalás bűntettének megalapozott gyanúja miatt kihallgatásokat tartott. A portál úgy tudja, a vállalat több vezetőjét és alkalmazottját tanúként, illetve egyiküket gyanúsítottként hallgatták ki, legalább egy alkalmazottat pedig őrizetbe is vettek.

A beszámoló szerint az egyik alkalmazottat azért hallgatták ki, mert felmerült a gyanú, hogy a vállalat vezetőinek tudta és beleegyezése nélkül különböző acélipari termékek beszerzéséről szóló számlákon ugyanazt a gazdasági eseményt többször, jogosulatlanul tüntették fel.

Így a tőzsdén is jegyzett Masterplast leánycége, a Masterplast Gyártó és Kereskedelmi Kft. vagyoni előnyre tett szert, ezzel csökkentette áfabevallási és befizetési kötelezettségét közel 270 millió forintnyi vagyoni hátrányt okozva a költségvetésnek - állította a Portfolio.

A Masterplast később közleményben reagált, amelyben azt írta, a cikkben olvasható "vádak valótlanok, nyilvánvaló félreértésen alapulnak". Hozzátették, hogy a cégcsoportot mindenkor a prudens és kiemelten jogkövető magatartás jellemzi.

"A Masterplast eddig is és ezután is minden adatot és információt átadott, átad a NAV részére és bízik benne, hogy a vizsgálat minél hamarabb lezárul és megállapítja a vállalat vétlenségét" - írták.

Közölték azt is, hogy a Masterplast Nyrt. kizárólagos tulajdonában álló leányvállalata, a Masterplast Kft. vásárolt betonacél-terméket tavaly egy jelentős magyarországi nagykereskedő cégtől, bruttó értéken, azaz az áfát az eladónak megfizetve. 

A cég az árut egy szlovákiai partnernek alacsony árréssel továbbadta, "a vonatkozó számlák, szállítólevelek, egyéb, a valós ügyletet bizonyító okiratok maradéktalanul rendelkezésre állnak". 

A kft. szerintük semmilyen láncban nem vett részt, esetleges valós vagy vélt mögöttes ügyletekről nem tudott, a továbbértékesítései pedig egyirányú adásvételi ügyletek voltak, amelyek a normál hazai export ügylet kategóriájába tartoznak.

A Masterplastnál közölték, értetlenül állnak az üggyel kapcsolatban megjelentek előtt és igazukat a szükséges jogi fórumokon bizonyítani fogják. 

A valótlan állításokat visszautasítják és a "cégcsoport és a befektetői érdekek védelmében a szükséges jogi lépéseket a hatóságokkal együttműködve, az esetleges jogszerűtlenségek feltárását elősegítve" megteszik.