2015. október. 15. 17:20 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. október. 15. 17:29 Vállalkozás

A Gyurcsány-cég uniós megbízása ügyében volt meghallgatás az EP-ben

Meghallgatták az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottságában az Altus-üggyel összefüggésben Walter Deffaát, az Európai Bizottság regionális politikai főigazgatóját. A DK szerint az EP bizottságának koordinátorai az uniós pályázat részleteinek megismerése után úgy ítélték meg, hogy Gyurcsány Ferenc cége törvényesen, minden szabályt betartva, nyílt nemzetközi tenderen nyerte el az uniós megbízatást.

Ahogyan azt Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő nemrég jelezte: zárt ajtók mögött meghallgatták csütörtökön az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottságában az Altus-üggyel összefüggésben Walter Deffaát, az Európai Bizottság regionális politikai főigazgatóját. A főigazgatót nem a teljes bizottság, csak az úgynevezett koordinátorok hallgatták meg, akik a bizottságok szintjén mintegy francióvezetőként tevékenykednek.

Deffaa a meghallgatásra érkezve kategorikusan elutasította, hogy nyilatkozzon az újságíróknak. A Demokratikus Koalíció ügyvezető alelnöke, egyben EP-képviselője, Molnár Csaba viszont azt közölte, hogy az EP bizottságának koordinátorai az uniós pályázat részleteinek megismerése után úgy ítélték meg, hogy Gyurcsány Ferenc cége törvényesen, minden szabályt betartva, nyílt nemzetközi tenderen nyerte el az uniós megbízatást. "Az EP Költségvetési Bizottságának koordinátorai arról is döntöttek, hogy semmiféle vizsgálatra nincs szükség az Altus pályázata körül. A jövőben ezért az Európai Parlament egyetlen testülete sem fogja tárgyalni a Gyurcsány Ferenc tulajdonában álló Altus uniós megbízását" - olvasható közleményében.

A bizottság elnöke, a német Ingeborg Grässle elmondta: nem rendkívüli eset, hogy zárt ajtók mögött hallgatják meg Deffaát, ez bevett gyakorlat, ha konkrét cégekről esik szó. A kereszténydemokrata politikus szerint elsősorban azt kell tisztázni, hogy lehet-e az Altus konkrét ügyében politikai összeférhetetlenségről beszélni, illetve elvi síkon hol kell meghúzni az összeférhetetlenség határait.

Az, hogy az ügyet az EP-ben is vizsgálják, júniusban derült ki.

Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter júniusban utazott Brüsszelbe, hogy személyesen egyeztessen Walter Deffaával a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök tulajdonában álló céggel kötött uniós szerződésről. Lázár felvetette, hogy egyes "magyar vélemények" szerint a Gyurcsány-cég megbízása tiltott pártfinanszírozásnak minősül. Az Európai Bizottság részéről akkor az a válasz érkezett, hogy a nemzetközi konzorcium kiválasztása szabályosan, nyilvános eljárásban történt.

Deutsch Tamás már akkor közölte, hogy nem hagyják annyiban a dolgot, és szeretnék a költségvetési ellenőrzési bizottság elé terjeszteni az ügyet. Deutsch azt szeretné, ha az Európai Bizottság végül visszavonná a Gyurcsány-cégnek adott megbízást.

Az Altus vezette konzorcium arra kapott megbízást, hogy készítsen tanulmányokat az unió felzárkóztatási és regionális politikájának további alakításáról. A Fidesz szerint az ebből származó jövedelemből Gyurcsány pártját, a DK-t is támogatja, ezért merül fel a bújtatott pártfinanszírozás gyanúja. Fideszes képviselők ebből kiindulva azt is kezdeményezték, hogy függesszék fel a DK-nak járó állami támogatást.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.