Nagy durranásnak harangozták be a Szigetközi Friss Vizet, de hamar kiderült, hogy önkormányzati tulajdonban nem képes fejlődni. A mosonmagyaróvári ivóvizet palackozó társaság ugyanis nem vehet fel hitelt, a városnak pedig nincs pénze felfuttatni a márkát, ezért csődvédelembe menekült, és csak egy új befektető menthetné meg.
Június elején nagy hírverést kapott a mosonmagyaróvári Panta Aqua Zrt., amikor a brüsszeli székhelyű Monde Selection minősítőtől elnyerte a Nagy Aranyéremnek nevezett díjat. A társaság helyi ivóvizet palackoz, vagyis azt a vizet hozza forgalomba, amelyet a Mosonmagyaróvár környékiek a csapból kapnak. A cég Szigetközi Friss Víz néven kezdte árulni a vizet, és a saját márkát is elkezdte felépíteni. A tervek a hatalmas mennyiségű és jó minőségű helyi vízkészletre épültek, a cég azonban már nyár elején is hangsúlyozta, hogy a piaci terjeszkedéséhez folyamatos befektetésekre lesz szükség.
A Panta Aqua a mosonmagyaróvári önkormányzat többségi tulajdonában van, eredetileg a helyi vízközműtársaság része volt, abból nőtt ki. A város azonban saját erőből nem tud több tőkét biztosítani a fejlődéshez, hitelt pedig nem vehet fel, így a fejlődés zsákutcába jutott. A társaság önkormányzati tulajdonban a törvényi szabályozás miatt nem tud hitelt egy évnél hosszabb időre felvenni, csak külön, hosszadalmas engedélyezési eljárással tehetné ezt meg, ezért a napokban nem maradt más választása, minthogy csődvédelmet kért a megyei bíróságon.
El kell adni, aligha van más kiút
„Ebben az iparágban általában 5-8 év kezdeti beruházási szakaszra van szükség ahhoz, hogy a nyereséges működést elérje egy cég, társaságunk pedig még e kezdeti időszakban van, de dinamikusan fejlődik” – mondta a hvg.hu-nak Leitner László, vezérigazgató. Nem titkolja, a csődvédelem célja az időnyerés, várhatóan csődegyezséggel végződik a folyamat, addig pedig a cég átmenetileg hátrasorolhatja a kötelezettségeinek teljesítését, miközben tovább termelhet. A Panta Aqua tartozása összesen 300 millió forint, ennek kétharmada a két legnagyobb hitelező: a város és egy bank felé áll fenn – és nyilván Mosonmagyaróvár hajlani fog a csődegyezségre a saját leányával szemben.
Miközben a Panta Aqua tovább termel, a tulajdonos és a menedzsment a cég eladását készíti elő, csak az mentheti meg a részvénytársaságot, ha egy hitelt felvenni képes, vagy saját erőből finanszírozást nyújtó befektető felvásárolja. A cégnél összesen 25-en dolgoznak, még városi szinten sem számít nagy munkaadónak a Panta Aqua, viszont – a cég állítása szerint – a magas minőségű gasztronómia területén jól ismert és elfogadott márka lett.
A társaság kezelésében két olyan 100 méter mély kút van, melyek vízkészlete akkora, hogy önmagában biztosítani tudná Magyarország palackozott vízgyártásának 2,5-szeresét. Mind a kútnak, mind a palackozóüzemnek rengeteg felesleges kapacitása van. Tavaly 600 ezer palack Szigetközi Friss Vizet adtak el. A Panta Aqua tehát jelenleg meglehetősen kis szereplő az egyébként öldöklő versennyel jellemzett vizes piacon, és az általa választott prémium kategóriás területen versenyez a külföldi versenytársaival.
Prémium termék
A Szigetközi Friss Vizet eleve prémiumterméknek találták ki. Budapest szívében, a turisták által kedvelt és méltán híres Gerbeaud cukrászdában például 890 forintba kerül belőle 2,5 deciliter – büszkén feszít az étlapon a hasonló árfekvésű San Pellegrino és Evian mellett. A cég webshopjában 10 liter vizet (20 palackban) 3400 forintért lehet megvásárolni, vagyis literenként 340 forintért is hozzá lehet jutni. Budapesten tudják az ásványvizet kiszállítani, az volt a terv még a nyár elején, hogy a szolgáltatási területet kiterjesztik.
A mosonmagyaróváriak a helyi vízhálózaton keresztül, kicsit módosítva egy köbmétert – 1000 litert – vehetnek 476 forintért, vagyis potom 0,47 forintot fizetnek egy literért (ugyanez az egy liter a Gerbeaud-ban: 3560 forint, vagyis durván 7600-szoros az árkülönbség). Sőt, ha nagyon szigorúan számolnánk, a mosoniak valójában csak 0,17 forintért ihatják a vizet (ekkor húszezerszeres árkülönbségről beszélhetünk), hiszen az általuk fizetett díjban 0,3 forint a szennyvízdíj.
Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy a csapvíz és az ivóvíz forrása ugyan azonos, de mégis van különbség közöttük, mert előbbit közvetlenül a kútból palackozzák, utóbbi minősége viszont a vízhálózatban változhat, amíg eljut a fogyasztókig.