Megvan, ki veszi át a Citibank cseh lakossági ügyfeleit
Az osztrák Raiffeisen Bank International AG (RBI) cseh leánybankja, a Raiffeisenbank a.s. veszi át a Citibank csehországi lakossági és bankkártya üzletágát.
Az üzlet lezárása 2016 első negyedévében várható. A tranzakció pénzügyi részleteit a felek nem hozták nyilvánosságra.
Az RBI azzal együtt is terjeszkedni kíván Csehországban, hogy egyébként igyekszik a kockázatosabb aktívák arányát csökkenteni a konszern keretein belül, mivel "bankrendszere stabil gazdasági és jogi keretfeltételek mellett jelentős felzárkózási és növekedési potenciált kínál" – jelentette ki Karl Sevelda, az RBI vezérigazgatója.
Sevelda szerint mind a nyereségesség, mind a kockázatok tekintetében bizakodóak a csehországi piaci lehetőségeket illetően.
Az RBI 1993 óta képviselteti magát a csehországi piacon. Leánybankja, a Raiffeisenbank a.s. mérlegfőösszegét tekintve az ötödik legnagyobb pénzintézet az országban, és egyaránt jelen van a lakossági és a vállalati üzletágban. A Raiffeisenbank a.s. 2015 első felének végén 125 fiókkal rendelkezett az országban, és 2700 alkalmazottjával 397 ezer ügyfelet szolgált ki.
A Citigroup tavaly októberben jelentette be, hogy 11 országban, köztük Magyarországon, de például Csehországban, Egyiptomban, Japánban, Peruban és Dél-Koreában is el akarja adni lakossági üzletágát. Indoklásképpen arra hivatkozott, hogy azokra a piacokra kíván összpontosítani, ahol a legnagyobb mérettel és növekedési potenciállal rendelkezik.
Magyarországon az Erste Bank vásárolja meg a Citibank magyarországi lakossági és hitelkártya-üzletágát. A Citi Magyarországon továbbra is kiszolgálja vállalati és intézményi ügyfeleit, és bővíti budapesti szolgáltatóközpontját – jelentette be a két bank közösen e hónap elején.
Az ügyfélszámlák átadása 2016 utolsó negyedévénél előbb nem várható a közlemény szerint.
Elemzők szerint a Citibank nem tartozik a hazai pénzpiac legjelentősebb szereplői közé, de portfóliójában sok a jól fizető lakossági ügyfél, lakossági üzletága ezért értékes a piacon. A tranzakció révén az Erste a második legnagyobb lakossági portfólióval rendelkező pénzintézetté válik Magyarországon.