Vállalkozás hvg.hu 2015. augusztus. 29. 16:00

Dőlni fog a pénz lakásfelújításra

Uniós forrásokból évi ötvenezer lakás energetikai felújítását végezhetik el itthon a következő időszakban – írta a szombati Népszabadság. Gond lehet viszont a támogatásokhoz szükséges önrész előteremtésével.

A magyar otthonok csaknem kétharmada energetikai felújításra szorul, a háztartások energiahatékonysága a „futottak még” kategóriába tartozik uniós összehasonlításban. Korszerűsítésre 2020-ig azonban évente körülbelül 13 milliárd forint vissza nem térítendő uniós támogatás jut a lakosságnak – mondta Szalai Gabriella, a Magyar Energiahatékonysági Intézet munkatársa.

A lakossági, közintézményi és vállalkozói programokban összesen a következő hat évben 450 milliárd forint szánnak energiahatékonyságra. Az előző ciklusban ez az összeg 236 milliárd volt.

A szakember szerint kedvező változás az is, hogy a következő időszakban a vissza nem térítendő támogatásokat is figyelembe véve a források fele lakossági beruházásokra fordítható, így akár minden tizedik lerobbant lakás megújulhatna. Az előző uniós ciklusban magánszemélyek nem kaphattak ilyen támogatást.

Az ötvenezer lakás mellett a támogatásokból javítható nagyjából húszezer kis- és közepes vállalat, valamint kétszáz nagyvállalat energiahatékonysága, és felújítható 2400 középület – írta a lap.

Közben tovább tolódik a tavalyi nyílászáró-csere pályázat nyerteseire rótt megvalósítási határidő. A lebonyolításért felelős Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. közleménye szerint a július 1-ig, illetve szeptember 30-ig meghozott miniszteri döntések esetében legkésőbb október 31-ig, illetve május 15-ig kell elvégezni a kivitelezést, vagyis ajtót-ablakot cserélni. Ezután egy hónapon belül kell igényelni a támogatást.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?