Ha egy magyarországi gyár kapcsán azt hallja, hogy "gyors reakcióra képes, projektigényekre standartizált és prémium kategóriás termékekre fókuszáló a termelés", akkor - nagy valószínűséggel és némi hitetlenkedés után - első blikkre vélhetően az Audi és a Mercedes ugrik be. Pedig az 50 éves nagykanizsai lámpagyárban pont ezt veszik mindennél komolyabban. Nem is csoda, hogy a General Electric (GE) két és fél éve indított LED-lámpatest gyártása lassan, de biztosan ismét európai hírűvé teszi az üzemet. Ott jártunk.
Az egykori Tungsram gyár - mely legutóbb azzal került a média érdeklődési körébe, hogy az amerikai tulajdonú GE Fényforrásgyárban másfél éve ipari kémet fogtak - a minap megnyitotta néhány órára a kapuit. A médiamunkásokat annak apropóján engedték be egy speciális gyárlátogatásra, hogy a cég a LED-lámpatest gyártásával átlépte a 250 ezres határt, ennyit értékesítettek a termékből. Ennyi GE LED-lámpatest működik ma Európában, Afrikában és a Közel-Keleten összesen.
Mielőtt bárki félreértené a negyedmilliós mérföldkő fontosságát: a Nagykanizsáról kikerülő lámpatestek nem a barkácsáruházak polcáról levehető termékek. A GE a nálunk gyártott LED-lámpáit zömmel kereskedelmi láncoknak, benzinkutaknak, szállodáknak adja el, de jelentős hányaduk közvilágítási rendszerben "dolgozik". Utóbbiak részben idehaza is üzemelnek, de a speciális igényeknek megfelelve Szaúd-Arábiától Skóciáig jó néhány országban is világítanak a magyar GE LED-ekkel.
Nagykanizsáról került már ki olyan, a tervezéstől kezdőden egyedi megrendelésre készült világítástechnikai eszköz is, amely egy európai bankcsoport 13 irodaházában, illetve 800 fiókjában, kifejezetten a megrendelői igényekre szabottan csak az adott cég számára készült. Az tehát, hogy a gyár eddig "csak" negyedmilliós darabszámig jutott, egyáltalán nem kevés. A GE Nagykanizsán évente 100 millió dolláros forgalmat generál (1 dollár most 278 forintot ér), és bár jóllehet, a hagyományos izzó-, illetve autófényszóró-gyártás továbbra is számottevő, a gyártási területek mintegy 40 százalékát ma már a LED-ekhez szükséges alkatrészek gyártása, összeszerelése és tesztelése foglalja el.
A GE 2013 óta több mint kétmilliárd forintot fordított beruházásra, ebből az európai LED-gyár Nagykanizsán lényegében termel, csomagol és kontrollál, melyhez a budapesti központ a fejlesztést, a zalaegerszegi üzem pedig a gyártáshoz szükséges speciális műanyag és fémalkatrészek előállítását teszi hozzá. A LED-ek vezérlő chipjén kívül mindent Magyarországon állítanak elő.
Gurcsó Péter (a LED-gyártásért felelős igazgató) a gyárbejáráson azt mondta, hogy az EU-ban is egyre erősebb piaci pozíciójuk a gyorsaságukból és a minőségi munkájukból ered. Abból, hogy a speciális megrendelői igények ellenére is el tudnak jutni a tervezés megkezdésétől a prototípusig akár egy-két nap alatt is. Amit aztán a próbagyártás, a tesztelés, a gyártás és a minősítés után következő csomagolással együtt is képesek akár néhány hét leforgása alatt elvégezni.
Az egyik összeszerelő csarnokban láthatóvá tették, hogy zajlik mindez: az új megrendelések első, "demós" szerelését itt csak mérnök végezheti. Ő a munkafázisok kidolgozása és dokumentálása közben a budapesti GE fejlesztőcsapattal akár realtime online kapcsolaton keresztül képes egyeztetni. A különálló, mérő- és kontrollműszerekkel zsúfolásig megpakolt munkaállomás mögött egy hosszú szerelőszalag mellett mintegy tucatnyian dolgoznak.
Az adott projektekre gyakran le is vizsgáznak a dolgozók, de ami ennél meglepőbb, az a terem hátsó fala elé épített, a padlótól a plafonig érő, króm és fekete színű, óriásszekrény kinézetű építmény. Mely valójában egy minden szempontból hi-tech alkatrészraktár: nem csak 150 négyzetméternyi klasszikus raktárt vált ki, hanem olyan értelemben is "űrtechnika", hogy a munkások egyénileg használhatják - úgy, hogy az általuk a "dobozból" kivett anyagokat, eszközöket azonnnal lekönyveli az SAP rendszer is.
A két dunántúli üzemet összefogó nyugat-magyarországi gyárcsoport igazgatója, Herman Miklós szerint nem a tömegtermelést, hanem a nagyobb hozzáadott értéket, az innovatív mérnöki tudást igénylő gyártást és munkákat éri meg preferálni ezen a piacon, ezért is tartják fontosnak a dolgozóik folyamatos továbbképzését.
A gyárban az egyik leglátványosabb részt a laboratóriumok jelentik. Az időjárási viszonyok szimulálása azonban a "porszerkényben" is, ahogyan az esőztető paraván mögött is, fontos része az összképnek. De ugyanilyen meghatározó az egyes lámpatestekből eredő fény pozícionálhatóságát szimuláló "fekete szoba", s az a belül homogén fehér színű gömb is, mellyel a LED-fényforrások különböző hullámtani tulajdonságait vizsgálják.
A laborokban a legkorszerűbb műszeres mérések mellett 3D-s minőségellenőrző rendszerek is működnek, a próbadarabokat pedig a cég saját 3D-s nyomtatóval képes villámgyorsan produkálni. De a gyárban függetlenített (ún. harmadik feles) minősítési rendszer is működik - mely bármilyen helyi gyártási profil kontrolljára is képes.
A LED nem a jövő, hanem a jelen technológiája |
A hagyományos világítás a Föld teljes villamosenergia-fogyasztásának 15-20 százalékát használja el, de egy-egy város az általa felhasznált áramnak akár a 40 százalékát is arra fordíthatja, hogy éjszaka az utcáin ne legyen sötét. Ebből egyenesen következik, miért forradalmi az az átalakulás, ha a település a hagyományos világításnál 40–60 százalékkal kevesebb energiát felhasználó, ugyanakkor színhűbb fényviszonyokat produkálni képes LED-es világításra vált. Az Európai Unióban több 60 millió közterületi lámpatest működik, jelenleg ezek kevesebb mint 3 százaléka LED-es technológiájú. Standard számítások szerint egy egymilliós városban évente akár 600–700 millió forint megtakarítást is el lehet érni a LED-világítás kiépítésével. |