Ugyan csökkent a vállalkozások száma, de még így is közel 18 lakosra jut egy vállalkozás, ami a Bisnode cégminősítő szerint igen magas szám.
Jelenleg közel 540 ezer társas vállalkozás működik Magyarországon, ami 2,3 százalékkal kevesebb, mint 2014 első negyedévében. Idén az első 3 hónapban az új cégek száma is csökkent 2014 azonos időszakához képest, ráadásul a csökkenés mértéke igen magas – 34 százalékos – volt. 2014 márciusában kiugróan megemelkedett az új vállalkozások száma, mivel a tavalyi év közepéig még 500 ezer forintos törzstőkével is lehetőség volt cégalapításra. Azonban ezeknek a cégeknek is vállalniuk kell a 3 millióra történő tőkeemelést, melyre 2016 márciusának közepéig van lehetőségük amennyiben cégükkel kapcsolatos társasági okiratot érintő változást addig nem kívánnak bejelenteni.
Míg tavaly márciusban 4500 új vállalkozást jegyeztek be, addig idén márciusban mindössze 2340-et. 2014 első negyedévében 10 ezernél valamivel több új vállalkozást alapítottak, 2015 ugyanezen időszakában pedig már csak alig több mint 6500-at. A 34 százalékos csökkenés az új cégek számában az idei és a tavalyi negyedév között igen magas, de nagyrészt a már említett törvényi változásnak tudható be.
Ennek megfelelően a legtöbb iparágban csökkent a működő cégek száma. A vegyiparban, az élelmiszer-, ital-, dohánytermék-gyártás és a mezőgazdaság területén nőtt mindössze a számuk, bár a növekedés itt sem haladta meg 2014. április 1. és 2015. április 1. között a negyed százalékot. A legnagyobb mértékű csökkenés a papíriparban, az építőiparban, a fafeldolgozás terén történt, ahol a cégszám- csökkenés mértéke 4 százaléknál is magasabb. Ennek alapján elmondható, hogy továbbra sem a gazdasági helyzet által igencsak sújtott építőiparban látják a vállalkozók a boldogulás útját. Keleti József, a Bisnode csoport Country Managere elmondta, hogy üzletkötés esetén érdemes megvizsgálni a szektoriális kockázatokat is, mivel az egyes iparágak között jelentős eltérések lehetnek. Amennyiben az üzleti partner kockázatosabb szektorban tevékenykedik, érdemes körültekintően eljárni szerződéskötés esetén.
Általánosságban elmondható, hogy a csökkenő cégszám önmagában és ekkora mértékben még nem negatív folyamat. Amennyiben azok a vállalkozások szűntek meg, amelyek hosszabb ideje fizetési nehézségekkel küzdöttek, akkor még a piac tisztulásához is vezethet. A tartósan és egyre nagyobb mértékben csökkenő cégszám a felszámolások növekvő számával együtt azonban arra utalhat, hogy a cégek Magyarországon nem tudnak talpon maradni és új vállalkozások alakulásának sem kedvező a környezet.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!