És még azt hitte, itthon rossz vállalkozónak lenni?
Bár a vállalkozások Magyarországon is sokat panaszkodnak, hogy milyen nehéz is a helyzetük, bizonyos országok körülményeihez képest eltörpülnek nehézségeik.
A CNBC közölt egy listát arról, hogy mely országokban jelent igazán nagy gondot vállalkozni. A portál a World Bank Doing Business 2015-ös jelentését vette alapul.
A 10-es lista utolsó helyén Haiti áll, ahol komoly problémát jelent a hitelhez jutás, a kisebbségi tulajdonosok védelme, illetve az ingatlanok bejegyzése. A listán a következő helyen Angola áll, itt a szerződések betartatása, illetve szintén a hitelhez jutás a legnehezebb. Ezek után Venezuela, Afganisztán, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Csád, Dél-Szudán áll a következő pozíciókban.
A harmadik helyen a Közép-afrikai Köztársaság áll, itt az elektromos áramhoz jutás, illetve a vállalkozás elindítása igencsak problematikus. A második helyen Líbia áll, az ország az építkezési engedélyek kiadása, az ingatlanok bejegyzése, illetve a kisebbségi tulajdonosok védelme területén áll cudarul. A legrosszabb állam a vállalkozóknak az afrikai Eritrea, az országban az építkezési engedélyek kiadása, a hitelhez jutás és az ingatlanok bejegyzése súlyos gondokkal terhelt.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.