Matolcsyék hitele önmagában nem csodaszer
A Növekedési Hitelprogram önmagában nem növeli a vállalkozások beruházási kedvét, ahhoz ugyanis az is kell, hogy csökkenjen a szabályozási környezet körüli bizonytalanság.
A vállalatvezetők Magyarországon a beruházások korlátaiként a legsúlyosabb problémának a bizonytalan szabályozási környezetet látják – derül ki a Gazdálkodás- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) felméréséből, amelyet a Portfolio tett közzé. De sokan említették a beruházások magas finanszírozási költségeit, a kereslet hiányát és a hitelhez jutás nehézségét.
A cégek 29%-ánál jelezték, hogy csak a hitelfelvétel feltételei, vagy a magas finanszírozási költségek (a magas kamatok) jelentenek problémát hitelhez jutásnál, de a bizonytalan szabályozási környezet már nem.
Azokat a vállalkozásokat, amelyek csak a bizonytalan szabályozási környezetet tartják a beruházást akadályozó tényezőnek, illetve azokat, amelyek mind a hitelfelvételt, mind a bizonytalan szabályozási környezetet nehézségnek tartják az NHP önmagában nem, illetve csak korlátozottan ösztönözheti beruházásra.
A kutatás készítői szerint ebből az következik, hogy nem a kedvező kamatok nem elegendőek ahhoz, hogy beinduljon a vállalkozások beruházási kedve. Ehhez ugyanis szükség van arra is, hogy csökkenjen a szabályozási környezet körüli bizonytalanság is.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.