Vállalkozás hvg.hu 2014. április. 24. 04:12

Három képesség a munkahelyen, amit csak a legjobbak tudnak

A munkavégzés három aranyszabálya és kombinációjuk megmutatja a gyenge pontokat egy szervezetben.

A sikeres vállalkozások részben azért sikeresek, mert sokkal okosabb embereket vesznek fel, mint maguk a tulajdonosok. Ennek két útja van: vagy más sikeres vállalkozástól csábítják el a tehetségeket vagy maguk nevelik ki azokat. Egy amerikai üzleti magazin megkérdezett egy szervezeti tanácsadót, hogy szerinte mi az a három legfontosabb képesség, amely csak a legjobb munkavállalókra jellemző. Andy Miller szerint ezek a következők: hozzállás, hozzáértés, gondolkodásmód. A tanácsadó szerint e három képesség kombinációjával az összes dolgozót le lehet írni egy szervezetben, és ez segíthet beazonosítani a gyenge pontokat a működésben. Másrészt e hármasegység a munkahelyi felvételiknél is jól jöhet a cégeknek, hiszen a tulajdonosok / a HR osztály célzott kérdésekkel hatékonyabban tudják megtalálni a számukra legjobb munkavállalót egy-egy állásinterjún.

Attitűd (hozzáállás). A munkavállaló viszonyulása a cég értékeihez, plusz mindazon képességek összessége, amely segítségével jelentős hozzáadott értéket szeretne létrehozni az adott szervezetben.

Kompetencia (hozzáértés). A munkavállaló képességeinek és készségeinek azon összessége, amellyel jelentős hozzáadott értéket képes létrehozni az adott szervezetben.

Mindset (gondolkodásmód). A munkavállaló képességeinek és készségeinek azon összessége, amellyel képes megtanulni, hogy miként hozzon létre jelentős hozzáadott értéket az adott szervezetben.

Andy Miller szerint ez a három képesség csak a legjobbakban van meg egyszerre. A probléma éppen abból adódik, hogy a többségben e három elem különféleképpen kapcsolódik össze, de egyszerre soha sincs meg.

Például:

Erős hozzáállás + kitűnő hozzáértés - nem megfelelő gondolkodásmód = feladatait kitűnően elvégzi, de nem törekszik arra, hogy újítson vagy még jobban végezze a munkáját

Kitűnő hozzáértés + megfelelő gondolkodásmód - gyenge hozzáállás = feladatait kitűnően végzi, törekszik is az újításokra, de hamarosan odébbáll, mert nem lojális a céghez

Erős hozzállás + megfelelő gondolkodásmód - gyenge hozzáértés = feladatait közepesen végzi, mert nincs meg a megfelelő szakmai hozzáértése, viszont lelkes és szeretne tanulni, de szakmai alapok nélkül ez nem fog neki menni.

Andy Miller szerint a munkatapasztalatnak kevés jelentősége van. Szerinte 25 év eltöltése egyetlen iparágban nem annyira menő dolog. Ha egy cég talál egy igazán tehetséges munkatársat, a munkatapasztalat kevésbé lesz fontos, hiszen ő azért tehetség, mert gyorsabban megtanulja, mint mások, hogy miként hozhat létre jelentős hozzáadott értéket egy adott szervezetben.

Nem biztos, hogy a munkavállalóban van a hiba

Miller azt is mondja, hogy ha egy vállalkozás nem talál olyan embert, akiben mind a három képesség megvan, a tulajdonos / a HR osztály tegye fel magának a következő kérdést:

"Biztos, hogy a mi vállalatunk az, ahová az emberek szívesen jönnének dolgozni?"

Figyelem! HVG-konferencia (x)

2014. május 7-én KKV Vállalkozásfejlesztési Konferenciát rendez a HVG. Témák: aktuális gazdasági trendek, hasznos tanácsok, esettanulmányok és workshopok kis- és középvállalkozások részére, a sikeres fejlődéshez és növekedéshez. Részletek és jelentkezés itt.

További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról
Itthon hvg.hu 2025. január. 21. 06:30

László Róbert a Fülkében: Egy előrehozott választás a gyengeség beismerése volna a Fidesznek

Eltörölhetik az egyéni választókerületeket, játszhatnak a listaállítási feltételekkel, vagy akár a bejutási küszöbbel is – László Róbert, a Political Capital választási szakértője illúziónak tartja, hogy a kormánypárt ne nyúlhatna egy évvel a 2026-os országgyűlési választások előtt a törvényhez. Kacskovics Mihály Béla a szakértőt a Fülke legújabb adásában kérdezte a félprezidenciális rendszerről szóló pletykákról és a tolnai időközi választásról is.