Vállalkozás hvg.hu 2014. április. 14. 16:29

A Holcim kikéri magának, hogy elfoglalták a gyárát

A miskolci városrész, Hejőcsaba legnagyobb – de éppen nem működő – ipari létesítményét a múlt héten nagyjából 50 biztonsági őr "szállta meg". És bár atrocitás nem történt, az esettel kapcsolatban a sértett fél csak most adott ki közleményt.

A múlt csütörtökön a Magyar Cement emberei – mintegy félszáz biztonsági őr – gyárfoglalósdit adott elő a hejőcsabai cementgyárban. Nem volt nehéz dolguk, a gyárat már korábban leállították, és csak azzal az épp csak tucatnyi alkalmazottal kellett ezt megértetni, akik az állagmegóvásért felelnek. A Holcim közleménye most jelent meg: szerintük jogszerűtlen volt a fellépés. Az alábbiakban a Holcim közleményét idézzük:

A Holcim továbbra is jogszerűtlennek és elfogadhatatlannak tartja, hogy a Magyar Cement Kft. múlt héten erőfölénnyel elfoglalta a Hejőcsabai Cementgyárat. A Magyar Cement Kft. hivatkozásával ellentétben sem a Holcim, sem az általa megbízott biztonsági szolgálat nem ismerte el a gyárfoglalás jogszerűségét.

A Miskolci Járásbíróság 2014. február 11-i végzésében elutasította a Magyar Cement birtokbavételi kérelmét, és végzésében Miskolc Megyei Jogú Város jegyzője sem minősítette jogszerűnek a gyárfoglalást. Határozatában azt mondta ki, hogy „a birtokvita elbírálása […] a bíróság hatáskörébe tartozik”. A Holcim minden, de kizárólag csak törvényes eszközt megragad arra, hogy érvényt szerezzen a Miskolci Járásbíróság végzésének, bízva a magyar jogrendszerben.

MTI / H. Szabó Sándor

A Holcim légből kapottnak tartja Kálmán János azon kijelentését, hogy a közeljövőben újraindítja a termelést a Hejőcsabai gyárban. A Magyar Cement Kft. hivatkozásával ellentétben sem 2013 novemberében, sem máskor nem született olyan bírósági határozat, amely feljogosítaná a Magyar Cement Kft.-t az ingatlanok birtokba vételére, az erre irányuló kérelmeket a bíróság minden esetben visszautasította, a Magyar Cement Kft. birtokba adásra vonatkozó viszontkereseti kérelmét a bíróság jogerősen felfüggesztette mindaddig, amíg a tulajdonjogi vitában (ami a birtokbaadás előkérdése) nem születik jogerős döntés.

A Legfelsőbb Bíróság 2010. november 15-i döntése óta a Holcim számos kísérletet tett arra, hogy a gyár üzemeltetése és a munkahelyek megtartása érdekében peren kívüli megoldást találjon a Magyar Cement Kft.-vel. Sajnos azonban a jogi zsákutca megoldására tett javaslatai nem jártak sikerrel. A Holcim Hungária Zrt. majdnem egy éven át úgy fizette közel 150, a Hejőcsabai Cementgyárban dolgozó munkatársát, hogy a kialakult jogi patthelyzet következményeként le kellett állítania a termelést.