Elnökválasztási győzelme esetén el akarja adni a többek között a magyar Tibi csokit is gyártó Roshen édesipari céget Petro Porosenko ukrán milliárdos, aki az Ütés párt jelöltjeként indul a májusi választáson - írta csütörtökön a Liga Biznesz ukrán hírportál.
"Elnökként csak a haza boldogulásával kíván foglalkozni" - mondta Petro Porosenko elnökjelölt, volt gazdasági miniszter a Bild című német lapnak. Két hónappal a május 25-i elnökválasztás előtt ő vezeti az elnökjelöltek népszerűségi listáját: a választók 24,9 százaléka szavazna rá, míg Julija Timosenko volt kormányfőre csak 8,2 százalék.
A Roshen a Tibi csokit, Dunakavicsot és a Cherry Queen konyakmeggyet is gyártó Bonbonetti Choco Kft. többségi tulajdonosa. Az elnökjelölt cége még 2012 novemberében vásárolta meg a Bonbonettit - akkor éppen gazdasági miniszterként tevékenykedett.
A világ legnagyobb édesipari cégének számító ukrán konszern termékei 35 országban vannak jelen. A Candy Industry című brit szakfolyóirat adatai szerint bevételét tekintve tavaly mintegy 1 milliárd dollárral a 20. legjelentősebb volt a nemzetközi édességipari mezőnyben.
Egy évvel korábban még a 18. volt, 1,3 milliárd dolláros bevétellel. A bevétel csökkenését a hírportál szerint az orosz-ukrán kereskedelmi háború miatti piacvesztés okozta. Egy interjúban Vjacseszlav Moszkalevszkj, a cég vezérigazgatója 200 millió dollárra becsülte az oroszországi szállítások értékét.
Március 14-én az orosz hatóságok befagyasztották a lipecki Roshen-gyár számláját. A hivatalos indoklás szerint azért, mert felmerült a termékhamisítás gyanúja, nem hivatalosan pedig feltehetően azért, hogy nyomást gyakoroljanak az oroszbarát Viktor Janukovics ukrán elnököt megbuktató kijevi tüntetések egyik vezetőjére. A gyárban leállt a termelés – írta a Liga.
Tavaly a cégnek sikerült az oroszországi veszteségeket részben behozni a hazai piacon. Porosenko kezére játszott a Janukovicsot támogató Régiók Pártjához tartozó üzletemberek cégei - mindenekelőtt a Konti és az AVK – termékeinek bojkottja, idén erre már nem számíthat.
A hírportál nemzetközi összehasonlítások alapján, az ukrán politikai és gazdasági helyzet bizonytalanságait figyelmen kívül hagyva 1,3-1,9 milliárd dollárra becsüli a konszern értékét. Borisz Kolesznyikov tavaly 1 millió dollárért kívánta értékesíteni a Kontit, de nem talált vevőre.
A Concorde Capital befektetési cég igazgatója, Ihor Mazeppa szerint a jelenlegi ukrajnai helyzetben minimum áron alul 20-30 százalékkal indulna az alku, más befektetési bankárok szerint az árcsökkenés akár 50 százalékos is lehet. Ha Porosenko rögtön a választások után adná el a céget, 250-900 millió dolláros árveszteséggel számolhatna.
Az üzletember tavaly a Forbes amerikai magazinnak adott interjúban azt mondta, "a haza és a Roshen nem eladó". Kérdés, hogy elnökké választása esetén ténylegesen megválik-e a cégtől, vagy "megőrzésre" átadja megbízható harcostársainak – írja a hírportál.