Négy pontban összefoglaltuk, hogy miért jó a könyvelő a kisvállalkozásoknak.
Ha kft-t vagy bt-d van, a törvény szerint kötelező a kettős könyvvitel, így a mérlegképes könyvelő alkalmazása is. De miért kell a könyvelő? Mi az, amit megcsinál, és mi az, amit nem? Négy pontban összefoglaltuk a legfontosabb dolgokat, amit a könyvelőkről tudni kell.
A könyvelő egy vállalkozás múltbeli gazdasági eseményeit rögzíti
Mikor kötelező a könyvelő? |
Ha kft-t vagy bt-d van, törvény szerint kötelező a kettős könyvvitel. Ehhez mérlegképes könyvelőt kell bevonni, ha az éves nettó árbevétel meghaladja a 10 millió forintot (az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagát számítva). Speciális kivételt képeznek a KATA-s bt-k, mert az ő esetükben nem a számviteli törvény szerinti beszámolót kell készíteni, hanem ún. bevételi nyilvántartást kell vezetniük, melyről egy évben egyszer kell elszámolniuk. Itt ugyan nem kötelező a könyvelő közreműködése, a bonyolult szabályrendszer miatt mégis érdemes szakember tanácsát kikérni. |
A könyvelő alapvetően a múltat, egy cég korábbi pénzügyi helyzetét dokumentálja. Egyik fő feladata, hogy elkészítse és benyújtsa az adóbevallást az adóhatóságnak. Kisvállalkozásoknál a leggyakoribb bevallások: áfa-bevallás (gyakoriságtól függően havi, negyedéves, vagy éves), cégautó adó bevallás, társasági adó bevallás, iparűzési adó bevallás, a kifizetett munkabéreket terhelő járulékok bevallása, éves beszámoló (mérleg és eredménykimutatás). A másik feladata, hogy a vállalkozás vezetőjét tájékoztassa a cég korábbi vagy jelenlegi pénzügyi helyzetéről.
A könyvelő utólag, átadott dokumentumokból dolgozik
A könyvelő papírból dolgozik: csak azt tudja lekönyvelni, amit számára a tulajdonos határidőre átad. Ezek a dokumentumok lehetnek számlák, nyugták, pénztárgép-bizonylatok, bankszámlakivonatok, illetve a vállalkozás által vásárolt árukról, anyagokról, vagy a vállalkozás által igénybe vett különböző szolgáltatásokról kapott számlák (költségszámlák).
A könyvelő nem csodadoktor
A könyvelő nem fog hitellehetőség után kutatni, pályázatot figyelni, kapcsolatot tartani, eltüntetni céged szabálytalanságaid, és nem fog számlát hamisítani sem. Viszont segítségével időben hozzájutsz minden, céged érintő pénzügyi jellegű információhoz.
A könyvelő azt mondja meg, hogy mikor, milyen adót kell fizetned, és ebből mennyi pénzed marad
Összefoglalva: a könyvelő abban segít, hogy a vállalkozás elszámoljon minden költséget, amit el lehet, de semmi olyat ne számoljon el, amiért egy ellenőrzés során büntetés járhat. Így mindig látni fogod, hogy mennyi pénzed marad az adózás után.
A cikkhez Jancsa-Pék Judit adószakértő, a Leitner + Leitner vezető adótanácsadója, partnere nyújtott szakmai segítséget.