Vállalkozás hvg.hu 2014. január. 09. 16:45

Így nyisson cukrászdát Bécsben

Az Európai Unió területén létező vállalkozási formákra nincs egységes uniós szabályozás, így a vállalkozási formák tagállamonként eltérőek, azokra a tagállami szabályozás az irányadó. A magyar vállalkozók az Európai Unió tagjaiként szabadon indíthatnak vállalkozást az unió bármely tagállamában. Ezt a jogot számukra az Unió egyik alapelve az állampolgárságon alapuló hátrányos megkülönböztetés tilalma biztosítja.

Magyar állampolgár tehát szabadon alapíthat gazdasági társaságot bármely tagállamban, ehhez azonban ismernie kell az adott tagállam nemzeti szabályozását és annak megfelelően kell eljárnia. Leányvállalatot, kereskedelmi képviseletet, fiókot vagy ügynökséget is szabadon hozhat bármely tagállamban. Többletkötelezettségek nem írhatók elő azon az alapon, hogy az eljárás kezdeményezője nem az adott ország állampolgára.

Az egyéni vállalkozóként való letelepedéshez tartózkodási engedélyt kell igényelni, amelyet a kérelmező automatikusan megkap. A kérelmet visszautasítani csak akkor lehet, ha a tartózkodási engedély kiadása az ország közrendjét, közbiztonságát vagy közegészségügyi rendelkezéseit sérti.

Az unión belül megvalósuló letelepedési jog szabadsága garantálja, hogy ha egy vállalkozást valamely tagállam rendelkezéseinek megfelelően alapítottak és székhelye az Unión belül található, akkor szabadon végezhet gazdasági tevékenységet bármely tagállamban. Az Európai Vállalkozói Nyilvántartó egységes adatbázisban gyűjti össze a tagállamokban bejegyzett társaságokat. Ez az adatbázis elérhető a következő internetes oldalon angol nyelven: http://www.ebr.org , egyes információkért azonban a felhasználónak fizetnie kell. Az adatbázis azért is hasznos, mert így leellenőrizheti Európában bejegyzett üzleti partnerét.

(via NAV)

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.