Így lehet kikerülni az adósságcsapdát
Napjainkban számos vállalkozás küzd komoly pénzügyi nehézségekkel. Nem elég a bevétel, magasak az adók, a közműköltségek, a finanszírozási terhek folyamatosan nőnek, a vevők 2-3 hónapra fizetnek, miközben a szállítóknak és az alkalmazottaknak legfeljebb 15 napon belül utalni kellene – és még sorolhatnánk. Innen egyenes út vezet a bedőlésig… Ezek a nehézségek mindenkit sújtanak, mégis vannak cégek, amelyek képesek talpon maradni, sőt eredményesek és fejlődni is tudnak.
Mit csinálnak másképpen azok a vállalkozások, amelyek sikeresen kerülik el az adósságcsapdákat és nem csak talpon tudnak maradni, hanem fejlődni is képesek? Nyilván nagyon sok mindent. Persze szerencséjük is van. Anélkül nem megy. Az alapfolyamatok, így a termékfejlesztés, az eladás, a vevőkezelés, a logisztika mind-mind komoly különbséget jelenthet. De mi a helyzet a pénzügyi folyamatokkal?
Mondhatnánk, hogy be kell hajtani a vevőköveteléseket, hosszabb fizetési határidőt kell elérni a szállítóknál, forgóeszköz-hitelt vagy támogatást kell szerezni. Remek ötletek, sokat is lehet olvasni róluk. Ezeknél sokkal fontosabbnak ítéli azt a szemléletet a reconcept blog, amely a cég teljes üzleti tevékenységét áthatja, sőt a stratégiai vagy operatív tulajdonosi döntések mindegyikére hatással van. Árgus szemekkel kell lesni a pénzügyi folyamatokat, és minél magasabb szinten beavatkozni, az alapvető kockázatokat kezelendő.
Az adósságteher nagysága helyett a tőkeszerkezet és az állóeszköz-lekötés helyes szintjét, struktúráját kell vizsgálni. A bevétel szintje csak a fix és változó költségek arányával együtt értelmezhető. Minél magasabb szinten vizsgál a döntéshozó egy problémát, annál több lehetősége van a pénzügyi nehézség kezelésére. A fenti kategóriák „kéz a kézben” járnak: ha egyikhez nem lehet hozzányúlni a rendszer vagy a körülmények adottságai miatt, akkor a társelemek változtatásán keresztül lehet hasonló hatást elérni. A fenti példákat kiegészítve:
Ha a forgóeszköz hitel nem elégséges és a szállítói finanszírozás is elapadt, akkor megoldásként kínálkozik a készletszint csökkentése, valamint a követelések likvidálása, fizetésekhez történő felhasználása. Túlzott eladósodottság esetén meg kell próbálni megválni a finanszírozott eszközállománytól – természetesen a hitelezőkkel egyeztetve. A fennmaradó hitelt meg kell próbálni tőkeként kezelni, ennek megfelelő feltételekben megállapodni a finanszírozókkal és persze hosszú távon visszafizetni.
Kevés bevétel esetén megoldást jelenthet a fix költségek változóvá konvertálása. Ilyen hatású a tulajdonosi típusú pénzáramláshoz mind hasonlatosabb motiváció felkínálása munkavállalóknak, régi partnereknek, azaz a munkavállalók és szállítók számára tulajdonosi részesedés felkínálása vagy a szállítóknál magasabb ár elfogadása, ha elfogadják, hogy a kifizetés feltételtől függ vagy hosszabb időtávú. Ezek ismert, bejáratott technikák, kemény és fáradságos munkával bevezethetők, eredményesen működtethetők. De számos más megoldás is felvetődhet.
További részleteket itt lehet olvasni.