Legális az Apple adóelkerülése
A kaliforniai óriás tökélyre fejlesztette adómegtakarítási rendszerét. Az USA-n kívül szerzett 36,8 milliárd dolláros nyeresége után mindössze 1,9 százalék adót fizetett. Az amerikai tőzsdefelügyelet szerint a cég nem sértette meg az adózási jogszabályokat.
Az elmúlt években számos bírálat érte az Apple-t és más technológiai konszerneket azért, mert gyanús adózási gyakorlatot folytatnak. Az Apple már az 1980-as években a "kreatív könyvelés" egyik úttörőjének számított és elsősorban az alacsony írországi adókulcsokból profitált. A vállalat az Amerikai Egyesült Államokon kívül szerzett 36,8 milliárd dolláros nyeresége után mindössze 1,9 százalék adót fizetett. Az Amerikai Egyesült Államok Tőzsdefelügyelete (SEC) négy hónapon át tartó vizsgálat után arra jutott, hogy a módszer a hatályos törvények alapján legális.
Az Apple gyakorlatilag egyáltalán nem fizet cégadókat a külföldön szerzett bevételei után. Az Írországban bejegyzett leányvállalat, az Apple Operations International (AOI) az elmúlt öt évben, 2009 és 2012 között összesen 29,6 milliárd dollár bevételt könyvelhetett el. Tim Cook, a vállalat vezére visszautasította a vádakat, miszerint adózási trükköket alkalmaznának, egyszerűen csak kihasználják azt, hogy Írországban az adókulcs 2, míg az USA-ban 35 százalék. Éppen ezért Cook szerint nincsenek arra vonatkozó terveik, hogy a külföldön szerzett bevételeiket az Amerikai Egyesült Államokba vigyék.
A The New York Times tavasszal mutatta be az Apple szokatlan adózási szokásait. A módszer lényege, hogy az üzleteket két írországi leányvállalaton keresztül bonyolítja az Apple és a bevételek egy része adómentesen kerül Hollandián át az USA-ba. A két leányvállalat hivatalosan részben egy olyan cég tulajdonában van, amelyet az adóparadicsomnak számító Brit Virgin-szigeteken jegyeztek be. Írország és Hollandia mellett hasonló kirendeltségek működnek Luxemburgban is. Egyes központok csupán egy kis irodából és egy postaládából állnak. – írja az adozona.hu.