2013. szeptember. 19. 16:33 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 19. 17:01 Vállalkozás

Döbbenetes titok miatt vonult vissza nyáron az IKEA alapítója

Egy közeljövőben megjelenő könyv szerint az IKEA alapítója, Ingvar Kamprad azért vonult vissza, mert elvesztette a családi pert, melyben fiai 20-30 milliárd svéd koronára (690-1035 milliárd forint) becsülhető összeget követeltek tőle.

Kamprad, a svéd bútorgyártó óriáscég 87 éves alapítója a tulajdonjogok és a forgalomból származó bevétel körüli belső családi jogvitában a rövidebbet húzta, ezért vonult vissza a konszern operatív feladataitól – írta csütörtökön a Dagens Industri című svéd gazdasági napilap a nagyvállalatról szóló, szeptember végén megjelenő könyvre hivatkozva.

Az IKEA útja a jövőbe című könyv szerzője, Lennart Dahlgren hosszú éveken át dolgozott a cégnél. A könyvet egy újságíró és egy közgazdász segítségével írta. Szerinte a svéd iparmágnás három fia, Peter, Jonas és Mathias amerikai ügyvédek segítségével követelt apjától 20-30 milliárd svéd koronát.

Amint Kamprad számára világossá vált, hogy három fiával szemben a hatályos ítélet alapján alulmaradt, dühkitörések és depresszió között ingadozott, majd kísérletet tett arra, hogy alkut kössön a nyertes családtagokkal.

A napilap ismertetése szerint Dahlgren sosem értette meg, miért rejtegette Kamprad az IKEA tulajdonviszonyait a nyilvánosság elől. "Soha senki sem irigyelte a vagyonát mindazok után, amit létrehozott" – mondta a könyv szerzője.

Kamprad 37 éve él – legendásan szerényen – Svájcban, ahol a leggazdagabbként tartják számon. Júniusban bejelentette, hogy élete utolsó napjait szülőhazájában szeretné tölteni. Fiai társaságában sosem jelent meg nyilvánosan.

A Dagens Industri szerint a Kamprad-család egyetlen tagja sem kívánt reagálni a könyv állításaira.

hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.