2013. augusztus. 29. 17:16 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 29. 17:16 Vállalkozás

Nem siettetik a háztartási eszközök tönkremenetelét a gyártók

A háztartásieszköz-gyártók megtervezik ugyan termékeik elévülési idejét, arról azonban fogyasztóvédők szerint nem lehet beszélni, hogy gyenge részegységek beépítésével szándékosan siettetnék az eszközök tönkremenetelét.

A német "test" magazinban csütörtökön közölt felmérésből kitűnik, a vállalatok azt nagyon is tudatosan megtervezik, hogy meddig tartson egy elektromos fogkefe vagy egy villanyvasaló.

A fogyasztók régóta élnek a gyanúperrel, hogy a gyártók szándékosan rövidre szabják termékeik élettartamát, hogy minél több fogyjon belőlük. A német Warentest alapítvány utóbbi tíz évre vonatkozó felmérése szerint viszont a tartós háztartási cikkek átlagban ma sem mennek hamarabb tönkre, mint korábban. Mindenesetre a felméréséből kitűnik, hogy az 550 eurónál olcsóbb mosógépek vagy a 80 eurónál olcsóbb porszívók vásárlói jó eséllyel nem sokáig fognak örömet lelni szerzeményükben.

Vannak azonban trükkök a bevétel felpörgetésére. Ilyenek például az irreálisan magas javítási költségek, a nem cserélhető akkumulátorok, pótalkatrészhiány előidézése, nem javítható eszközök. Találtak olyan nyomtatókat, amelyek hamisan jelezték, hogy kifogyott a festék.

hvg360 Fülöp István 2025. április. 24. 14:25

MoHu-vezér a hulladékkoncesszióról: Ha ugyanolyan hatékonyan tudják csinálni, mint mi, akkor övék a megbízás 35 évig

A MoHu a hulladékkoncesszió 2023. közepi indulása óta az első másfél évét veszteséggel zárta. Nem akarnak más kárára nyereségesek lenni – mondja a HVG-nek Pethő Zsolt. Hova építene évi 360 ezer tonna kapacitású hulladékégetőt a cég? Miért magasabbak itt egyes csomagolásdíjak, mint Ausztriában? Elképzelhető, hogy később az egész országban csak a MoHu szállítja majd a szemetet? Ezekről is kérdeztük a Mol leánycégének vezérigazgatóját.