Vállalkozás MTI 2013. augusztus. 29. 17:09

Magyar óriásszivattyúkat kap egy orosz atomerőmű - fotók

A Ganz Engineering és Energetikai Gépgyártó (EEG) Kft. az épülő új rosztovi atomerőmű számára 18 nagy teljesítményű szivattyú gyártásáról szóló szerződést teljesített augusztusban, 17,8 millió dollár értékben - közölte a társaság csütörtökön.

A megrendelés utolsó hét darab MPB-2200 szivattyúját nyár végén készítette el a gyár a rosztovi atomerőmű 4-as blokkja számára. Az egyenként 100 tonnás, állítható lapátozású keringető szivattyúk mindegyike 17,5 köbméter vizet szállít másodpercenként az erőmű hűtőrendszere számára. 

Ha egyszerre működne a most legyártott hét gép, egy 50 méteres szabványos úszómedencét 22 másodperc alatt lennének képesek megtölteni - érzékeltették a közleményben. 

MTI - Beliczay László

A Ganz az erőművi szivattyúk mellett az atomerőművi fűtőanyag-kazettákat mozgató átrakógépeket is gyárt. Az idén a Leningrád-2-es, szintén újonnan épülő atomerőmű 1-es blokkja számára szállított átrakó berendezés részegységeket mintegy 700 ezer euró értékben. Tavaly pedig felújította a szlovákiai Mohi (Mochovce) és a csehországi Dukovany atomerőmű átrakógépeit. 

MTI - Beliczay László

A társaság 51 százalékos tulajdonosa 2008 óta a Roszatom orosz állami konszernhez tartozó Atomenergomas Nyrt. Az orosz tulajdonos belépésével megnyílt a Ganz számára a zárt orosz atomenergetikai piac, ami más magyar cégek számára is lehetővé teszi a beszállítást. Ma Oroszországban 9, külföldön pedig 19 reaktort épít az orosz anyacég. 

A céginformáció adatai szerint a magyar leányvállalat a múlt évet nettó 3,866 milliárd forint árbevétel mellett 332 millió forint mérleg szerinti eredménnyel zárta.

További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról
Itthon hvg.hu 2025. január. 21. 06:30

László Róbert a Fülkében: Egy előrehozott választás a gyengeség beismerése volna a Fidesznek

Eltörölhetik az egyéni választókerületeket, játszhatnak a listaállítási feltételekkel, vagy akár a bejutási küszöbbel is – László Róbert, a Political Capital választási szakértője illúziónak tartja, hogy a kormánypárt ne nyúlhatna egy évvel a 2026-os országgyűlési választások előtt a törvényhez. Kacskovics Mihály Béla a szakértőt a Fülke legújabb adásában kérdezte a félprezidenciális rendszerről szóló pletykákról és a tolnai időközi választásról is.