Céges rezsicsökkentés - másként
Csarnok méretben igen jól értelmezhetővé válik az energiatudatosság, mert a lakások rezsiköltség szintjénél jóval nagyobb méretben látszik csak igazán, mit jelent a 40-70 százalékos megtakarítás. A specialista szerint van hová fejlesztenie a cégeknek, de éppen ezért a világítás modernizációja akár már egy kkv esetében is lehet versenyképességi kérdés.
A világításra fordított kiadásaik jelentős részét, akár 40-70 százalékát is megtakaríthatják azok a vállalkozások, amelyek belevágnak világítási rendszerük fejlesztésébe – állítják több audit és két mintaprojekt eredményeire hivatkozva a Green Public Lighting (GREP) Zrt. szakértői. Az energiafogyasztás ipari, közüzemi racionalizálásával több mint egy évtizede foglalkozó vállalatnál úgy látják, hogy noha az nem idegen a hazai vállalatvezetői gondolkodástól, hogy az energiaköltségek lefaragásával javítsák a versenyképességet, arra mégis kevesen vállalkoznak, hogy a gyártó, raktár vagy kiszolgáló csarnokok világításának modernizációjával, 2-4 év megtérülési idővel kalkulálható beruházással akár milliós összegeket spórolhatnak meg.
Magyarországon még ma is jellemzően az alacsony megvilágítási szintet nyújtó, energiazábáló, higanygőzös lámpákkal világítanak. Ezeket a mára elavult és pazarló világítási rendszereket 2015-től betiltja az EU, ezért is érdemes a cseréjükről a cégeknek elgondolkodni. Legyen az LED technológia vagy kerámia-halogén típusú izzó, a megtakarítás százalékokban kifejezve minden esetben kétszámjegyű.
„Annak ellenére, hogy a fénydiódás lámpák ma még drágábbak, egy költségesen működtethető, sok áramot fogyasztó higanygőzös rendszer leváltása már 3-4 év alatt megtérül, köszönhetően az igen magas, 50-70 százalékos energia-megtakarításnak” – mutat rá a LED-es megoldások előnyeire Horváth Szilveszter vezérigazgató. Tapasztalataik szerint a karbantartási költségek csökkenése tovább javítja a mutatókat, miközben a fénydiódás rendszerek hidegebb fehér fényét a modernizált üzemekben a dolgozók is kedvezőbbnek találták a korábbi sárgás színűnél.
Más megoldás a régi, higanygőzös lámpák kiváltására a kerámia-halogén típusú lámpák felszerelése. Ezek fényhasznosítása vetekszik a LED fényhasznosításával, a bekerülési értékük viszont jóval kedvezőbb, így ahol egyműszakos termelés zajlik, ott kiválóan hasznosíthatók. Ennek a technológiának a további előnye Horváth Szilveszter szerint, hogy sok esetben érdemes a jelenleg használt, de jó állapotú halogén lámpatesteket meghagyni, és csak azok belsejét cserélni.
A kerámia-halogén technológia hátránya a LED-hez képest, hogy az üzemidejük alig negyede a fénydiódás lámpákénak, így évi 3200-3400 üzemóra mellett is szükséges 3-4 évente a fényforrások csoportos cseréje. A bekerülési költségük ugyanakkor annyira alacsony, a 40-50 százalékos biztos megtakarítás az egész beruházást 3 éven belül megtérítheti.