Nem kapott engedélyt a mórágyi gránitbánya
Jogerősen elutasította a zöldhatóság a Mórágy Gránitbánya Kft. környezetvédelmi engedély iránti kérelmét - tette közzé honlapján a Közép-Dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség (KDKTVF) szerdán.
A másodfokon eljáró országos felügyelőség július 12-én jogerőre emelkedő döntésével helyben hagyta a KDKVTF 2012. májusban hozott határozatát.
A balatonalmádi székhelyű kft. a Tolna megyei Mórágy külterületén mintegy 20 hektáros területen tervezte 25 éven át gránit és gránitmurva külszíni fejtését. Az éves kitermelés a tervek szerint évente 500 ezer tonna, körülbelül 186 ezer köbméter gránit lenne. A társaság a bányászat befejeztével vállalta a bányaterület erdősítését.
A felügyelőség táj- és természetvédelmi okokra hivatkozva utasította el a környezetvédelmi engedély iránti kérelmet. A határozat rámutat, hogy a bánya az Országos Területrendezési Tervről szóló törvény szerinti ökológiai hálózat övezetébe és országos jelentőségű tájképvédelmi övezetbe sorolt területeket érintene.
Az első fokú határozatból az is kiderül, hogy a Duna-Dráva Nemzeti Park által adott szakvélemény szerint a terület az ökológiai hálózat magterületének része, ahol a védett illatos hunyor (Helleborus odorus) jelentős állománya található.
Molnár Pál, a Mórágyi Gránitbánya Kft. képviselője az MTI-vel közölte: a cég bírósági felülvizsgálatot kér, mert szakszerűtlennek tartja a határozatot.