2013. május. 30. 15:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. május. 30. 15:08 Vállalkozás

Nyugat-Európában is divattá vált a kifizetetlen számla

A behajthatatlan számlák értéke egy év alatt a háromnegyedével nőtt meg, de közel 25 százalékot ugrott meg a 90 napon túl lejárt számlák értéke is. Az Atradius friss barométere szerint a cégek új piacokat és új üzleti partnereket keresve sokszor nem voltak kellően körültekintőek.

Bár az általános gazdasági környezet valamivel kedvezőbb az eurózóna és Nyugat-Európa országaiban, mint egy évvel korábban, összességében továbbra sincseneknek masszív növekedési kilátások. Az Atradius Fizetési Szokások Barométerének legfrissebb, 2013 tavaszi kiadása Ausztria, Belgium, Dánia, Franciaország, Görögország, Írország, Hollandia, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, Spanyolország, Svájc, Svédország, Törökország vállalkozásait vizsgálta. A hitelbiztosítási cég úgy találta, hogy Görögország mellett Olaszország és Spanyolország gazdasága van a legaggasztóbb állapotban.

A nyugat-európai régióban évek óta tapasztalható visszaesés és stagnálás, valamint a borús kilátások arra ösztönözték a nyugat-európai cégeket, hogy megpróbáljanak új piacokat keresni, elsősorban Kelet-Európában, a Közel-Keleten valamint Ázsiában. Az új üzleti partnerek azonban jelentős kockázatokat is jelentettek az Atradius barométerének adatai szerint. 14 ország adatainak átlaga szerint az idén a vállalkozások 62,3 százaléka már szembesült fizetési késedelemmel belföldi számláinak rendezése esetén - (a külföldiek esetében ez az arány 45,9 százalék.)

Riasztó a 90 napon túli tartozások emelkedése

A számlák értékét alapul véve azonban a belföldieknél 30,1, a külföldieknél 28,8 százalékot nem egyenlítenek ki határidőre.

Az 1-30 nap közötti csúszások a késve fizetett számlák értékének több mint háromnegyedét (67%) teszik ki, a 30-60 nap hosszú késések több mint a negyedét (26%), míg 90 napon túli lejáratok 7 százalékot. Az utóbbi adattal kapcsolatban  azonban az Atradius szerint az a riasztó, hogy a 90 napja lejárt tartozások értéke egy év alatt a belföldi partnerek esetében 15, a külföldiek esetében 22,6 százalékkal nőtt a vizsgált országokban.

A belföldi számlákkal kapcsolatos fizetési késedelmek terén Olaszország jár az élen, ahol minden tíz számlából majdnem négyet (36,8%) nem egyenlítik ki időben. A 14 ország közül Dániában a legpontosabbak a vállalkozók hazai ügyfeleikkel, itt csak a számlák értékének 18,9 százaléka nem érkezik meg időben. Export esetén jelenleg a svájci vállalkozók vannak a legrosszabb esetben, mert az általuk kibocsátott számlák értékének 38,7 százalékát fizetik késedelmesen, míg a lista másik végén a görögök találhatók, 8,7 százalékos értékkel. 

Drasztikusan nőnek a be nem hajtható tartozások

A be nem hajtható tartozások aránya is meredeken emelkedett Nyugat-Európában: belföldi partnerek által soha ki nem egyenlített számlák értéke 42,9 százalékkal, míg a külföldiek számlái esetében 74,1 százalékkal (!) nőtt a leírások értéke. Ezek az összes számla értékének 5, illetve 4,7 százalékát jelentik. A legrosszabb a helyzet Olaszországban van (7,6%), a legjobban Görögországban (kevesebb, mint 1 százalék)

„A felmérés adatai azt mutatják, hogy az új piacok és új üzleti partnerek keresése számos esetben kellő előretekintés nélkül történt, a cégek nem tettek meg mindent az esetleges vevői kockázatok feltérképezésére, kezelésére, vagy felszámolására. Jól mutatja ezt a behajthatatlan tartozások korábbi évek átlagánál magasabb aránya” – mutat rá Vanek Balázs, az Atradius Hitelbiztosító országigazgatója.

A késedelmes fizetés háttérében meghúzódó okok nem változtak a 2012-es felmérés eredményéhez képest. A megkérdezett vállalkozások túlnyomó többsége továbbra is likviditási problémákkal küzd, és fizetőképessége fenntartása érdekében, kényszerűségből választja a késedelmes fizetést.

Az Atradius vezetője szerint a vállalkozások még mindig túl óvatlanok vevőikkel szemben, ugyanis a szállítói hitelek aránya továbbra is viszonylag magas, időtartamuk aránylag hosszú, amelyek a romló pénzügy fegyelemmel együttesen igen súlyos kockázatokat jelentenek a cégek működésére nézve.