2013. április. 23. 13:28 Utolsó frissítés: 2013. április. 23. 15:31 Vállalkozás

Az OTP rárepült a trafikokra

A várhatóan július 1-jétől felálló új nemzeti dohányboltokat a várakozások szerint javarészt újonnan alakuló kisvállalkozások üzemeltetik. Az új trafikok megfelelő szintű beindításához, az üzlethelyiség kialakításhoz, az induló árukészlet beszerzéséhez több millió forintra lesz szükség, amelyet az érintettek többsége – az OTP várakozásai szerint – hitelből fog finanszírozni.

A törvény értelmében dohányterméket július 1-jétől csak a nemzeti dohányboltokban lehet árusítani, amelyek koncessziós tulajdonosait nyilvános pályázaton választotta ki a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. A koncessziót magánszemélyként lehetett elnyerni húsz évre, ám a trafikot egyéni vállalkozóként vagy betéti társaság beltagjaként elnyert koncesszióval lehet üzemeltetni, ami alapján valószínűsíthető, hogy a nyertesek jelentős része kezdő vállalkozás lesz.

„Egy induló vállalkozás finanszírozására nagyon nehéz megoldást találni, főleg a jelenlegi gazdasági helyzetben. A sikeres induláshoz rendelkezni kell a működéshez szükséges árukészlettel, üzlethelyiséggel, aminek jelentős tőkeigénye van. Bankunk a pályázat megjelenése óta folyamatosan azon dolgozik, hogy ezen vállalkozások részére személyre szabott pénzügyi szolgáltatásokat tudjon nyújtani az induláshoz” – magyarázza Csonka Tibor, az OTP Bank mkv-üzletágának ügyvezető igazgatója.

Trafikok

A kétezer lakosúnál kisebb településeken legfeljebb egy, az annál népesebbeken legalább egy trafikot lehet majd üzemeltetni, kétezer lakosonként pedig további egy dohányboltra szerezhető koncesszió. A jogszabály nagyjából hétezer dohánybolt létrejöttével számol országszerte, míg jelenleg körülbelül 44 ezer elárusítóhely működik a nagyjából 500 milliárd forintra becsült dohánypiacon.

Nehezítő körülményként felvetődik az is, hogy a legtöbb finanszírozási lehetőség és hitelkonstrukció már egy lezárt üzleti évhez kötött. A hitel a kezdő vállalkozásoknak ezért kétség kívül nehezen elérhető, általánosságban könnyebb helyzetben van az a vállalkozó, aki valamilyen ingatlant fel tud mutatni fedezetként. „Míg az új vállalkozások általában csak nagyon szigorú feltételrendszernek megfelelve juthatnak a működésükhöz szükséges hitelhez, addig a dohányboltok majdani üzemeltetői számára az OTP Bank speciális, az erre a vállalkozói körre szabott pénzügyi megoldásokkal segíti a trafikhálózat létrehozását” – mondja Csonka Tibor.

Az OTP induló trafikok számára kialakított folyószámlahitel-konstrukciója számos olyan elemet tartalmaz, amely valóban könnyítést jelent a kezdő vállalkozások részére. Mivel a döntően a dohánytermékek kiskereskedelmi tevékenységére megalakult vállalkozói kör sem lezárt éves gazdálkodási adatokkal, sem számlaforgalommal nem rendelkezik, így ezeket az igényléskor nem is várják el. A konstrukciót könnyített bírálatot követően, a vállalkozás által biztosított magánszemély és az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány kezességvállalása mellett vehetik igénybe a trafiktulajdonosok, az üzleti tervben feltüntetett árbevétel 10 százalékig, elnyert koncessziónként maximum 5 millió forint összegben.

Az OTP Bank a dohányboltok elindulását és azok beüzemelését kedvezményes számlavezetéssel is támogatja: a dohány-kiskereskedelemmel foglalkozó ügyfeleknek a számlanyitást követően hat hónapig nem számítanak fel számlavezetési havi díjat.

Emellett a nemzeti trafikok üzemeltetői POS-terminált is kaphatnak az OTP-től, a bankcsoport ingatlanközvetítő hálózata, az OTP Ingatlanpont pedig segíthet a megfelelő üzlethelyiség felkutatásában. Szintén az OTP-csoporthoz tartozó Merkantil Bank pedig a pénztárgépek egyéb berendezési eszközök finanszírozására nyújt lehetőséget a nemzeti dohányboltok tulajdonosainak.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Hann Endre, Nagy Réka 2024. december. 19. 09:40

A harmincas, negyvenes nők megnyerése az egyik nagy kihívás Magyar Péteréknek

Az év utolsó hónapjaiban is folytatódott a Tisza néppártosodása, már nemcsak a fiatalabbak, hanem a középkorúak is Magyar Péter pártját preferálják a Fidesszel szemben. A legidősebb és legalacsonyabb iskolázottságú csoportok viszont változatlanul masszív támogatói a kormánypártnak.