A lengyelek Malévja jövőre már nyereséges lehet
A LOT lengyel légitársaság 2014-től ismét nyereséges lehet - közölte Mikolaj Budzanowski kincstárügyi miniszter pénteken a lengyel parlament alsóházában, a szejmben.
"Terveink szerint a vállalat 2014-ben válhat ismét nyereségessé, és attól kezdve fenntarthatóan versenyképes módon folytathatja normális működését" - mondta Mikolaj Budzanowski. A pénzügyi nehézségekkel küszködő LOT lengyel nemzeti légitársaság csütörtökön nyújtotta be szanálási tervét a kincstárügyi minisztériumnak. A vállalat talpra állítását célzó tervekben egyebek között leépítés, járatmegszüntetés és gépek lízingjének felmondása szerepel.
A kincstárügyi miniszter pénteki beszámolója szerint a szanálási terv 2013-ban 150 millió zloty megtakarítást irányoz elő, és ennek keretében a társaság "teljes körű és fájdalmas" átszervezésen esik majd át a következő hónapokban. "Hatékony és kíméletlen átszervezést kell végrehajtanunk. Ennek egyik elemeként pénzügyi és szakmai befektető bevonására is sor kerül, de a vállalat identitása nem sérül, és megmarad varsói központja, illetve a varsói repülőtéren működő karbantartó központja is" - mondta a miniszter. "Az átszervezési tervet június 20-ig nyújtjuk be az Európai Bizottságnak" - tette hozzá.
Donald Tusk miniszterelnök pénteken az újságírókat arról tájékoztatta, hogy a kincstárügyi miniszter felügyelete alatt már folyamatban van a LOT légitársaság átszervezése. "Nem fogom eltűrni, hogy pénzt pazaroljunk hiábavaló vállalkozásokra (...), de a megtett javaslatok (...) lehetővé teszik, hogy a LOT kikeveredjen abból a csapdából, amibe beleesett" - fogalmazott.
A LOT tavaly év végén került bajba, amikor kiderült, hogy a várt nyereség helyett veszteséggel fogja zárni a pénzügyi évet. A 2012-es veszteség 157,1 millió zlotyra becsülhető a 2011-es 145,7 millió zloty veszteség után. A LOT 2012-es eredményét érzékenyen érintette B787-es gépe repülési engedélyének 2013 januári felfüggesztése is. A lengyel állam tavaly decemberben 400 millió zloty tőkeinjekciót juttatott a cégnek, ennek engedélyezését Brüsszel egy megfelelő átalakítási terv elkészítéséhez kötötte. A LOT mintegy 66 százaléka az államé, további közel 25 százaléka azoknak a cégeknek a tulajdonában van, amelyek a LOT átalakításán dolgoznak. A fennmaradó, valamivel kevesebb mint 7 százalék a munkavállalók kezében van.