2013. január. 30. 16:18 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. január. 30. 16:16 Vállalkozás

Eladó az első magyar pezsgőgyár

Eladó a több mint másfél évszázados múltú egykoron a szovjet piacra termelő, ma Littke Pezsgőgyárként ismert pécsi üzem. Tulajdonosa, a zalai székhelyű Cezar Winery Kft. egymilliárdért hirdette meg az üzemet a márkanévvel együtt.

A Littke pezsgőgyár

A pezsgőgyárat a Littke család alapította 1859-ben, az üzem a századforduló előtt császári és királyi udvari szállító lett. A céget 1949-ben államosították, a pezsgőgyártás csak 1966-ban indult újra az akkor Pannonvin Pezsgőgyár nevű, döntően a szovjet piacra termelő üzemben. A Littke Pezsgőgyár 1995-ben került a Cezar Winery tulajdonosainak birtokába.

A műemlék jellegű belvárosi ingatlant, mely Magyarország első pezsgőgyáraként ismeretes (A Törleyt „csak” 1882-ben alapították, míg a Littkét 1859-ben), a feldolgozóval, az itt található étteremmel, vendégszobákkal, irodákkal, valamint az ötszintes, összesen két kilométer hosszú, turisztikai szempontból is értékes pincerendszerrel együtt hirdették meg – írja a Napi Gazdaság.

Eladó a Littke márkanév is − a vagyonelemekért összesen egymilliárd forintot kérnek. Az értékesítésben része van annak, hogy a borral is foglalkozó Cezar Winery Kft. a Zala megyei Nagyradán levő mintegy 100 hektáros szőlőterülete közelében kíván − pályázati források segítségével − korszerű borfeldolgozót és palackozót építeni.

Az üzemet tulajdonló társaságot 1991 tavaszán alapította a svédországi lakcímmel rendelkező Császár István és a nagykanizsai Császár Balázs 1 millió forint alaptőkével és októberben sütőipari főtevékenységgel jegyezték be Cézár Kft. néven – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból. Öt évvel később tértek át a gyümölcs és fűszernövény termelésre, ekkor Pannónia Cézárra változott a név, majd 2003-tól egyesültek a Cezar Winery Kft.-vel, s ez lett a cég neve is. Időközben több svéd érdekeltség is beszállt a társaságba, amelynek jegyzett tőkéje több lépésben 78,3 millió forintra emelkedett. Császárék személyesen 1996-ig birtokolták a társaságot, azután svéd tulajdonosokat nevesít a cégnyilvántartó.

A Cezar Winery árbevétele 2011-ben 155 millió forint volt, amelyhez 170 milliós mérleg szerinti veszteség társult, egy évvel korábban 167 millió forgalom mellett 155 milliós veszteséget hoztak össze.

hvg360 Gergely Zsófia 2025. január. 21. 19:30

Zsolnai Endre, a Mikulásgyár főszervezője: „Kirakatország vagyunk, Majomország”

„A Mikulásgyár lett szerelem helyett A szerelem az életemben” – foglalja össze elmúlt 20 évét Zsolnai Endre. Utolsó rendezvénye huszonmilliós mínusszal zárt, és ezt nincs miből kifizetnie, ezért most nem lát komoly esélyt a Mikulásgyár fennmaradására, de még nem mondott le róla végleg. Úgy látja, azért fogytak el a támogatók, mert „mindenki idomul, igazodik, tetőfokára hág az öncenzúra, a szervilizmus, a fortélyos félelem igazgat. Hogy valójában nincs szolidaritás”. HVG-portré.