Vállalkozás hvg.hu 2012. március. 06. 12:37

Nem keménykedik a kormány az elvárt béremelés miatt

Jelentősen enyhülnének az elvárt béremelés elmaradásának szankciói az NGM tegnap benyújtott javaslatai szerint. A kormányzat gyakorlatilag mindkét alapvető szankcióból visszalépett, Így a bérfejlesztést elmulasztókat nem zárnák ki a közbeszerzésekből, és mentesülne a szankciók alól az agrárium.

Jelentősen puhulni látszik az elvárt béremelést nem teljesítő vállalatokkal szemben beígért  kormányzati keménykedés. A korábbiakkal ellentétben ugyanis mégsem zárják ki a közbeszerzési pályázatokon való indulás lehetőségéből azokat a cégeket, amelyek nem hajtják végre a kormány által elvárt béremelést – áll a Nemzetgazdasági Minisztérium által tegnap az Országgyűlés elé terjesztett törvényjavaslatban. A másik szankció is enyhül, vagyis a költségvetési csapokat sem zárnák el a cégek elől teljes mértékben. A beterjesztett szöveg szerint ugyanis mindez nem érvényes a Nemzeti Foglalkoztatási Alapnak az adórendszer átalakítása miatt kiegészítő munkáltatói támogatásra fordítható előirányzatából nyújtott támogatásra.

További könnyítés az is, hogy az NGM-javaslat kimondja: elegendő a béremelés végrehajtását a munkaügyi ellenőrzés megkezdésének napjára visszamenőleg teljesíteni. Így az ellenőrzést kapó vállalkozások mintegy „felszólításra”, helyben megléphetik a béremelést, és így elkerülhetnek minden szankciót.„Rendkívül pozitívnak tartom a közbeszerzésekkel kapcsolatos könnyítést.

"A jogalkotók minden bizonnyal megértették, hogy lazítani kell a szabályokon, hiszen mindenkinek az az érdeke, hogy induljanak potens magyar vállalkozások a közbeszerzéseken” – mondta a Világgazdaságnak Dávid Ferenc . A főtitkár szerint mindez azt jelzi, hogy „nem akarják kipasszírozni a vállalkozók utolsó csepp vérét”. Az enyhülő környezettel kapcsolatban Dávid Ferenc kifejtette: a javaslat direkt hatása nehezen mérhető fel ma még, de fontos, hogy a konkrét pályázatokon túl gesztusértéke is van a beterjesztésnek, „mindez ugyanis kedvet gerjeszthet a pályázatokon való részvételre” – tette hozzá.

Nem vonják el a mezőgazdaság támogatásait, ha nem hajtják végre az elvárt béremelést – ez szintén kiderül a benyújtott javaslatból. A korábbi szabályozás szerint a tisztán uniós támogatásoktól ugyan nem, de a vegyes támogatások hazai költségvetésből finanszírozott részétől elestek volna a mezőgazdasággal foglalkozó munkáltatók. A most benyújtott javaslat indoklásában azonban kiemeli: az ágazatban jellemző a bérek szezonalitása, és a vis maior helyzetek miatt is „aránytalan nehézségeket jelent” az agráriumban a béremelés gyakorlati végrehajtása. A 2011-es évi rekordjövedelem a mezőgazdaságban önmagában is lehetővé tett egy béremelést, így a sikeres, nagyobb agrárcégekben megtörtént a bérek elvárt szintű emelése.