Bolgár vegyes vállalatot alapított a régiós mobilfizetési piac meghódítására törekvő, Kóka János vezette magyar Cellum Global Zrt. A terjeszkedést 400 plusz 400 millió forintos kockázatitőke-befektetés segíti.
A napokban jegyezték be a Cellum Global első nemzetközi vegyes vállalatát. A partner a bolgár Corporate Commercial Bank, amelynek többségi tulajdonosa az egyik leggazdagabb bolgár, Cvetan Vaszilev, aki sok-sok gazdasági szektorban érdekelt – írja a Figyelő legfrissebb száma. Az 50-50 százalékos magyar–bolgár vegyes vállalatba a Cellum Global a mobilfizetési technológiát és know-how-t, míg a bolgár partnerek – a bank mellett egy tanácsadó cég – az eurómilliókat és a helyismeretet adják. A Cellum Globalt technológia Ausztriától Kazahsztánig, vagyis a közép- és kelet-európai piacon való terítésére hozták létre. Ennek egyik első lépése a bolgár vegyes vállalat megalapítása.
A Cellum üzletágai közül a mobilvásárlás olyan tranzakciókat kezel, amelyek a hónap végén mobilszámlán jelennek meg. Ilyen a mobilos autópályadíj-fizetés, illetve a telefonos parkolás, lottó, biztosítás, adományozás. A mobilos fizetés a MasterCarddal, a Telenorral, a Magyar Telekommal, illetve az FHB Bankkal kifejlesztett, tucatnyi országban bevezetni szánt alkalmazás, amely nagy biztonsággal szedi össze a távoli fizetések elemeit, gyakorlatilag a telefonra költözteti az ügyfelek bankkártyáját, és a készülékkel postai csekk befizetése, pénzküldés, elektronikus vásárlás egyaránt lehetővé válik.
E területen a biztonság a legfontosabb, a MasterCard Mobile néven futó alkalmazásban minden információt komoly algoritmussal titkosítanak. Az egyes részletek csak a vásárlás pillanatára állnak össze, ha bármit ellopnak, feltörnek, azzal még nem tud visszaélni a tolvaj.
A Cellumba sikerült tőkét is bevonni, a Jeremie-programban részt vevő, az OTP-csoportba tartozó, Oszkó Péter vezette Portfolion Zrt. 400 plusz 400 millió forinttal szállt be. Cserébe a kockázati tőkésé lett a cég 25 százalék plusz 1 szavazata, míg a közösen fellépő magánszemélyeké – Kóka és Lepp mellett az alapító Inotayé, illetve Várkonyi Attila magánbefektetőé – a 75 százalék mínusz egy szavazat. A második 400 millió az idén érvényesíthető opció, a tervek szerint ezzel bekerülnek a vegyesen birtokolt társaságba a Cellum-csoport egyéb cégei is. A csoport tavaly 522 milliós konszolidált árbevétel mellett 100 millió forint adózás előtti eredményt ért el.
A cég üzleti modellje szerint alapvetően a bevételmegosztásban érdekelt. Ha egy közüzemi szolgáltató mobilfizetéssel szed be pénzt, akkor a sárga csekk 110 forintos költsége helyett csak 80–90 forintot fizet, a Cellum arra hajt, hogy részesüljön e megtakarításból. Távolabbi piacokon pedig inkább a licenceladás a járható út. Bulgária után Albánia a következő célpont, amennyiben az olaszországban dolgozó rengeteg albán családfenntartó a drága készpénzes utalás helyett telefonon küldené haza a pénzét, sokat megspórolhatna.