A magyar fogyasztók a legpesszimistábbak
Magyarországon 30 pontos fogyasztói bizalmi indexe a legalacsonyabb a világon – derül ki a Nielsen legutóbbi felméréséből. India a legoptimistább fogyasztói piac, elöl van még többek között Brazília, indonézia és Kína.
A magyar mutató most 7 ponttal alacsonyabb, mint a harmadik negyedévben mért 37-es index. Előtte, a 2011. második negyedévben 43 ponttal még megelőzte Portugáliát és az akkor sereghajtó Görögországot.
Magyarországon az index három összetevője közül az anyagiaknál a legkedvezőbb a helyzet: A harmadik negyedévi 13 százalékkal szemben, legutóbb a megkérdezett magyarok 9 százaléka nyilatkozott úgy, hogy személyes pénzügyi helyzete a következő tizenkét hónap során, ha nem is kiváló, de jó lesz. „Nem olyan jó” – vélekedett 37, illetve „rossz” – mondta 51 százalék. További 3 százalék nem tudta eldönteni.
Hazánkban a munkahelyi kilátásokat, szintén az előttünk álló tizenkét hónapban a válaszadók közül senki sem tartja kitűnőnek, és csak 2 százalék jónak. Nem olyan jó 22, míg rossz 74 százalék szerint. „Nem tudom” – mondta 2 százalék.
Amíg Európa nehéz gazdasági körülményei 2011 második negyedévében újra sebezhetővé és törékennyé tették a piacokat globálisan, addig a negyedik negyedév legpozitívabb híreinek egyike a világ két legnagyobb gazdaságából, az USA-ból és Kínából érkezett, ahol a bizalom szintje visszaugrott a 2011. első negyedévire – jelentette ki a felmérés eredményeivel kapcsolatban Venkatesh Bala, a Nielsen holdinghoz tartozó The Cambridge Csoport vezető gazdasági szakértője.
A fogyasztói bizalom a felmérés eddigi hat éve alatt legalacsonyabb mutatóját érte el 2011. negyedik negyedéve során Magyarország mellett Belgium, Csehország, Horvátország, Írország, Olaszország, Portugália és Spanyolország. Európában a legnagyobb bizalmi indexet a következő országokban mérte a Nielsen: Norvégia 98, Svájc 92, Ausztria 90, Dánia 89, Svédország 88, Németország 87, Hollandia 85, Oroszország 84 pont.
A világ legoptimistább piaca India, immár a nyolcadik egymást követő negyedévben, 122 ponttal, az előző negyedévhez képest 1 pontos növekedéssel. Utána a sorrend: Indonézia és Fülöp-szigetek (117-117), Szaúd-Arábia (113), Brazília (112), Kína (108).