Szeptemberben rekordközeli cégbedőléseket és cégbezárásokat regisztráltak az építőiparban, miközben az ágazat termeléséhez és kilátásaihoz képest indokolatlanul magas maradt az újonnan alapított vállalkozások száma - közölte az Opten céginformációs szolgáltató.
Szeptemberben 401 építőipari cég került fizetésképtelen helyzetbe, ez eggyel kevesebb ugyan, mint egy évvel korábban, ám a júniusi 491 és a tavaly szeptemberi 402 után minden idők harmadik legmagasabb havi adata - állapította meg az Opten.
Az augusztusival összevetve 138-cal több építőipari vállalkozással szemben indult felszámolási eljárás, figyelembe kell venni azonban, hogy a nyár utolsó hónapjában a cégbíróságok a szabadságolások miatt nem működtek teljes kapacitással - jegyzik meg. Az év eddig eltelt részében az Opten adatai szerint 3.061 vállalkozást döntöttek be az ágazatban, a növekedés 2010 első három negyedévéhez képest 4,4 százalékos.
Szeptemberben több mint kétszeresére nőtt azon cégek száma, amelyek befejezték tevékenységüket, a 356, új szeptemberi végelszámolás 101 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit, és minden idők negyedik legrosszabb havi adata. Az első kilenc hónapban 81,8 százalékkal több céget zártak be, mint egy évvel korábban. "Tévedés azonban azt hinni, hogy formalitások miatt zárnak be működő cégeket. Ezeket a társaságokat tulajdonosaik egyszerűen magukra hagyták, nem egyszer adósságokkal együtt" - idézte a közlemény Csorbai Hajnalkát, az Opten stratégiai igazgatóját.
A cégalapítási kedv csökkent, de a szeptemberben bejegyzett 488 új építőipari vállalkozás nem számít kevésnek, és bár az egy évvel korábbinál 6,4 százalékkal kevesebb céget jegyeztek be, az idén augusztusihoz képest így is 42-vel több új vállalkozás indult a közlemény szerint. Az idén az első kilenc hónapban 4.489 új céget indítottak el, ami csak 0,8 százalékkal kevesebb, mint 2010 azonos időszakában.
"Az újabb és újabb cégekbe menekülő adósságlovagok száma nem változott egy év alatt, ami indokolja a törvényi szabályozás következetesebb betartását, illetve a kormány által tervezett szigorítást" - vélekedett az Opten stratégiai igazgatója. A szakember szerint a napokban napvilágot látott, az ágazat kibocsátásáról és megrendelésállományáról szóló KSH-adatok alapján az ágazat valós vonzereje nem arányos az új alapítású cégek számával.
A KSH hétfői közlése szerint augusztusban az építőipari termelés volumene munkanaptényezővel kiigazítva 12,3 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, szezonálisan kiigazítva a termelés az előző havinál 1,6 százalékkal volt magasabb, az év első nyolc hónapjában a termelés 10,9 százalékkal maradt el a 2010. évi azonos időszakitól. Augusztus végén a jövőbeni építési munkákra vonatkozó, megkötött szerződések volumene több mint egyharmadával volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál.