Index: teljes a fejetlenség az uniós pénzek körül
Több, az Indexnek nyilatkozó pályázó szerint az EU-s pénzek magyarországi kifizetései nagyon lelassultak, annak ellenére, hogy az idén született kormányhatározat a gyorsításról. A kormány szándéka azonban visszájára fordult, és a rendszer szétesőben van - írja a lap.
"Teljes a káosz" – panaszkodott az Indexnek egy régóta a szakmában lévő pályázatíró a magyarországi EU-s pénzek kifizetéséről. A lap véletlenszerűen megkeresett az ország több pontjáról pályázatírókat, és mindannyian megerősítették: a pályáztatás és pénzkiosztás mostanában erősen akadozik. "Egyben voltak csak hatékonyak: a dizájnt mindenütt nagyon gyorsan lecserélték kékről zöldre" – jellemezte az Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) választások utáni működését egy pályázatíró.
A lap emlékeztet: idén március elején lépett hatályba a 4/2011-es kormányrendelet, ami egészen részletesen, és a korábbiaknál sokkal szigorúbb határidőkkel szabályozza az EU-s támogatások felhasználását. "Üdítő kivétel, amikor betartják. Illetve a pályázókkal nagyon alaposan betartatják, csak az NFÜ (Nemzeti Fejlesztési Ügynökség) illetve az alá tartozó KSZ-ek (közreműködő szervezetek) nem tartják be. És persze őket nem érheti semmilyen retorzió" – mondta egy fővárosi pályázatíró.
"Nem sikerült betartani az ígéretet, nem lett hatékonyabb a rendszer. Az általam ismert vállalkozóknak még rosszabb is a véleménye, mint a korábbi, szintén nem problémamentes időszakról. Generálisan nem lettek gyorsabbak" – vélekedett egy dunántúli nagyvárosban dolgozó kollégája. "Nem gyorsabbak, hanem lassabbak lettek" – jött az ország keleti feléből a határozott vélemény. "A legegyszerűbb szerződésmódosítás is fél év" – reagált egy pályázatíró, amikor arról kérdezte az Index, hogy az új határidőkkel hogyan állnak az illetékes állami hivatalok.
A panaszok mind kisebb ügyekkel kapcsolatosak. A legtöbb panaszt a TÁMOP (Társadalmi Megújulás Operatív Program) és a KEOP (Környezet és Energia Operatív Program) pályázatokkal foglalkozóktól hallotta a lap. "Eleve reménytelen volt teljesíteni ezt a rendeletet” – vélekedett egy, az NFÜ működését jól ismerő szakmabeli. "Ez eleve irracionális elvárás volt. Folyamatosan dolgoznak szerintem most is, de kétszer ennyi emberrel lehetne csak tartani a tempót" – tette hozzá.
Az NFÜ nem kívánt nyilatkozni az ügyről, mindaddig, amíg konkrét ügyben történt csúszásról nem kérdezték volna őket. Ez azonban lehetetlen volt, mert a pályázók és pályázatírók közül senki sem vállalta úgy a nyilatkozatot, hogy beazonosítható legyen. Mindannyian az NFÜ bosszújától tartottak – írja a lap, melynek cikkéből több részletet is megtudhat.