Az Új Széchenyi-terv januári elindítása, vagyis a támogatási konstrukciók megnyitása óta a pályázatok száma mára elérte az 6200-at. Ebből csaknem 4500-at a kis- és közepes vállalkozói szektorból nyújtottak be. A pályázatok támogatásigénye meghaladja a 744 milliárd forintot, eddig 147 milliárdnyi támogatást ítéltek oda.
A vállalkozók finanszírozását segítő Széchenyi-programon belül a legnagyobb érdeklődés ma is a Vállalkozásfejlesztési Program iránt mutatkozik, amelyre eddig 3500 pályázat érkezett, mintegy 61 milliárd forintnyi támogatási igénnyel. Mint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium honlapjáról kiderül, egyre többen jelentkeznek a Zöldgazdaság-fejlesztési Programra, azon belül is elsősorban azokra a kiírásokra, amelyek keretében megújuló energiaforrásokkal megvalósuló, helyi fejlesztésekre lehet támogatást elnyerni. Emellett mind népszerűbbek a Közlekedésfejlesztési Program kerékpárforgalmi hálózat fejlesztését célzó kiírásai is.
Az Új Széchenyi-terv keretében eddig több mint 1800 nyertest hirdettek, akik részére eddig összesen 147 milliárd forint támogatást ítéltek meg. Több mint 1000 kedvezményezett már érvényes szerződéssel is rendelkezik – közölte a fejlesztéspolitikai koordinációért felelős államtitkár a tájékoztatóban. Molnár Ágnes hozzátette: az elérhető pályázatok köre folyamatosan bővül; a következő négy hétben 15 új kiírás jelenik majd meg.
Az államtitkár szerint az Új Széchenyi-terv vállalkozásfejlesztési pályázatai iránt nagy az érdeklődés. Egyebek mellett az egyszerűbb szabályozásnak, az átláthatóbb intézményrendszernek és a hatékonyabb támogatási rendszernek is köszönhető a megnövekvő pályázási kedv, különösen a mikro-, kis- és középvállalkozók körében. De egyre több pályázat érkezik a Zöldgazdaság-fejlesztési Programra és a Közlekedésfejlesztési Programra is.
Az Európai Bizottság idén is elindította az "Európai KKV Hét 2011" rendezvénysorozatot. A 27 tagország és 10 meghívott ország részvételével zajló programsorozat hivatalos brüsszeli eseményeit október 3. és 9. között tartják.
Regisztrálni november 30-ig lehet az Európai Bizottság honlapján - http://ec.europa.eu/enterprise/initiatives/sme-week/. A bejelentkezés elfogadását követően a vállalkozás a hivatalos logót feltüntetheti dokumentumain. Ez után, ha egy vállalkozás rendezvényt szervezne az európai sorozat keretében 2011. december 31-ig, akkor regisztrálhatja az eseményt.
Az ügyintézés mellett felgyorsultak a kifizetések is, amelyek a kormányváltás óta megháromszorozódtak. Molnár Ágnes hangsúlyozta, hogy a fejlesztési rendszer átalakításával a még rendelkezésre álló 2020 milliárd forintnyi uniós forrás a korábbinál jóval célzottabb és hatékonyabb felhasználása volt a cél.
Az uniós támogatási konstrukciókra 2007 óta összesen 61 872 projektet nyújtottak be, amelyből 31 603 nyert el támogatást. A 4968 milliárd forintnyi megítélt támogatásból 1843 milliárd forintot fizettek ki, ami megfelel az uniós átlagnak.
Legutóbb a lakóépületek és környezetük felújításának támogatása keretében 153 pályázat kapott támogatást, ezzel a kormány összesen 326 millió forintnyi támogatást ítélt meg az úgynevezett egycsatornás gyűjtőkémények (termofor kémények) felújítására. Ez megelőző intézkedésként is kiemelten fontos a szén-monoxid-mérgezéses balesetek elleni védekezésben.
A nemzeti fejlesztési miniszter döntése alapján egyébként a termofor kémények felújításának támogatása program keretében az életveszélyessé vált egycsatornás szellőzők felújítására 2010. október 30-ig benyújtott minden formailag és tartamilag megfelelő pályázat elnyeri a támogatást. A támogatói döntés 153 pályázat 4395 lakását érinti, a felújítás során 1020 db kémény válik biztonságossá. A nyertes vállalkozóknak járó támogatások kifizetésére a beruházások befejezését követő záró beszámolók jóváhagyását követően kerülhet majd sor.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.