2011. június. 28. 13:57 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2011. június. 28. 13:59 Vállalkozás

Napi 12 cég dől be - Romlik a helyzet a hazai kiskereskedelemben

A kiskereskedelemre kedvezőtlenül hatottak az elmúlt évek gazdasági körülményei, és a gazdasági válság hatása még most...

A kiskereskedelemre kedvezőtlenül hatottak az elmúlt évek gazdasági körülményei, és a gazdasági válság hatása még most is erősen érezteti hatását a szektorban ténykedő cégek esetén. A krízis első hónapjaiban a vállalatok nagy része még kitartott, de a 2010-es év és a 2011-es év első fele már az ugrásszerűen megnövekedett cégbezárásokról szólt az iparágban. Ráadásul a tendencia is azt mutatja, hogy még nem értük a folyamat végére, mivel a felszámolások és csődeljárások mellett a végelszámolások száma is megnőtt az elmúlt egy évben.

Napi 12 cég dől be

Az előző év közepéig a kiskereskedelmi szektor bedőlési aránya (felszámolási és csődeljárások száma viszonyítva az átlagos cégszámhoz) még az országos átlag alatt volt 2,85 százalékos értékével, miközben a magyar cégekre jellemző fizetésképtelenségi arány 2,92 százalékra rúgott. A teljes 2010-es átlagot vizsgálva azonban ágazatban arányaiban több cég vált fizetésképtelenné, mint a teljes gazdaságban, a jelenlegi 3,36 százalékos bedőlési arány pedig már jelentősen meghaladja az országos 3,21 százalékos szintet.   

A fizetésképtelenség miatti felszámolásokon és csődökön kívül a cégek saját maguk által indított végelszámolásainak száma is megemelkedett az elmúlt időszakban. Magyarországon az összes cégre vetítve 19 százalékkal nőtt az elmúlt 12 hónapban a végelszámolások átlagos száma, míg a kiskereskedelemben ennél magasabb közel 23 százalékos volt a növekedés. Mindez azt jelenti, hogy jelenleg naponta közel 12 kiskereskedelmi céget zárnak be felszámolással vagy végelszámolással Magyarországon.

Óvatos nagykereskedők

A kiskereskedelemben tapasztalt tendenciák óvatosságra intik a nagykereskedőket. Az utólagos fizetés engedélyezésekor most már elengedhetetlen az előzetes vevőminősítés és a körültekintő hitellimit-meghatározás.  A jelenlegi gazdasági helyzet arra kényszeríti a nagykereskedőket, hogy ne csak a szerződéskötés pillanatában vizsgálják meg vevőik hitelképességét, hanem folyamatosan nyomon is kövessék azt, illetve rendszeres időközönként felülbírálják a cég hitelkeretét, mivel egy korábban megbízható partner is bármikor fiztésképtelenné válhat – jelezte Keleti József, a Bisnode csoporthoz tartozó Dun & Bradstreet Hungária, nemzetközi cégminősítő ügyvezető igazgatója.

Hamarabb jutnak pénzükhöz a kiskereskedelmi cégekkel üzletelők

Jó hír ugyanakkor, hogy az elmúlt 12 hónapban csökkent az átlagos pénzhez jutási idő a kiskereskedelemben, mivel a szektor cégei számláikat már kisebb késéssel egyenlítik ki, mint korábban. A D&B DunTrade fizetési tapasztalat rendszeréből látszik, hogy az iparág szereplői az összes céghez hasonlóan 30 nap körüli fizetési határidőt kapnak partnereiktől. A szektor fizetési késedelme az elmúlt 24 hónapban 14 napra csökkent, így a kiskereskedőknek számlát kiállítóknak ma átlagosan 44 napot kell várniuk pénzükre, míg korábban ez a szám az 52 napot is meghaladta.

Élet+Stílus HVG 2025. április. 04. 20:00

Gulyás Michelle: Egy pszichológiai könyvet írhatnék lassan – Penge podcast Szilágyi Áronnal és Kenyeres Andrással

Bárhová megy, a bemutatásánál a nevéhez hozzáragasztják: olimpiai bajnok. Pedig alig volt már hátra egy hónap a párizsi játékok megnyitójáig, amikor eldőlt, hogy a szövetség őt nevezi. Gulyás Michelle meghálálta a bizalmat, a hosszú évek alatt elsajátított mentális technikákat is bevetve, flow állapotban versenyezve győzött az utolsó olyan öttusaversenyen, amelyben még szerepelt a lovaglás. A sportoló a Penge podcastban mindezekről, továbbá a kéretlen kritikák kezeléséről, a nemet mondás nehézségéről és a feladatok sokaságával zsonglőrködésről is mesélt Szilágyi Áronnak és Kenyeres Andrásnak.