Maximalizálnák a heti munkaidőt, több pihenés járna a dolgozónak
Várhatóan nem dönt még ebben a félévben az unió munkaidő-irányelvének a módosításáról az Európai Parlament (EP) és az Európai Tanács (ET), bár a kérdés nagyban befolyásolná a magyar elnökség egyik prioritását, a munkahelyteremtést.
A hatályos, 2003-as irányelv módosításáról már 2004 óta vita zajlik. Az Európai Bizottság december utolsó napjaiban ismét egyeztetést kezdeményezett a szociális partnerekkel a kérdésről. A dolgozók egészségét, biztonságát szem előtt tartó irányelv a munkaidő-pihenőidő arányt és az ügyeleti időt kívánja uniós szinten szabályozni, olvasható a Világgazdaságban. A hatályos irányelv szerint egy dolgozó munkaideje átlagosan nem haladhatja meg a heti 48 órát. A direktíva szerint 24 óránként legalább 11 óra egybefüggő pihenőidőre van szükség, ezenfelül hetente legalább 24 egybefüggő óráig kell pihennie a dolgozónak. A műszakon belüli időre is vannak rendelkezések.
Az irányelv viszont számos dologról nem rendelkezett. Ennek orvoslására 2004-ben az Európai Bizottság előterjesztett egy javaslatot. Erről azonban többszöri vita ellenére sem tudott megegyezni az EP és az ET. Az Európai Parlament legfontosabb javaslata az volt, hogy az unió olyan tagállamai, amelyek az irányelv alól felmentést kérnének, legfeljebb csak három évig tehessék meg ezt. A tanács álláspontja szerint az uniós szabályoktól való tartós eltérés lehetőségét minden tagállam esetében biztosítani kell. A tanács több kérdést hagyna meg tagállami hatáskörben. Így a tagországok szabályozhatnák, mikor kell a dolgozónak kiadni a pihenőidőt - az EP ragaszkodik hozzá, hogy azt a munkaidő után kell biztosítani.