Korengedményes nyugdíj: lejár a határidő
Jövőre - feltéve, ha elfogadják a végszavazás előtt álló törvényjavasalatot - korhatár nélkül nyugdíjazhatják a nőket. A kedvezmény jelentős, de a 40 év jogosultsági időbe nem számítanak bele az iskolai évek. Akinek tehát csak azzal együtt lenne meg a 40 éve jövőre, célszerű még idén nyugdíjaztatnia magát. Feltételek, jogosultság, jogvesztő határidő.
Jövőre kedvezményes nyugdíjba vonulhat minden nő, aki 40 év jogosultsági időt szerzett. A végszavazásra váró nyugdíjjavaslat szerint a jogosultsági időbe beleszámít a gyermekneveléssel töltött időszak is, mely több gyermek esetén is legfeljebb nyolc év, de a 40 év jogosultsági időnél sem szakiskolai, sem felsőfokú képzést nem lehet figyelembe venni. Ez utóbbi jelentős módosításnak számít a jelenlegi szabályozáshoz képest. Idén a korengedményes nyugdíjnál beleszámít a szolgálati időbe a felsőfokú nappali tagozatos képzés mellett a munkanélküliként, illetve a közeli hozzátartozó ápolásával eltöltött időszak is. Jövőre a korkedvezményes nyugdíjnál már nem számítanak bele a fent felsorolt évek. Akinek csak ezekkel az időszakokkal együtt lenne meg a nyugdíjra jogosító 40 év szolgálati ideje, nem érdemes 2011-ig várnia.
Idén ugyanis, aki december 31-ig betölti az 57. életévét és legalább 37 év szolgálati ideje van, korengedményes nyugdíjra jogosult. Ebbe még beleszámítanak egyebek mellett az iskolai évek is, feltéve, ha a munkáltató aláírja a korengedményes nyugdíjazásáról szóló megállapodást. Ezt 30 nappal a megállapodás aláírása előtt be kell jelenteni a regionális munkaügyi központnak, majd az aláírástól számított 15 napon belül, legkésőbb 2010. december 31-ig el kell küldeni az illetékes regionális nyugdíj-biztosítási igazgatási szervnek.
Korhatár – korengedményes nyugdíj |
A munkáltatók az 1953-ban született nőkkel és férfiakkal legkorábban az 57. életévük betöltésétől köthetnek megállapodást. Az 1952-ben született nőkkel és az 1950 és 1952 között született férfiakkal legfeljebb az előrehozott öregségi nyugdíjjogosultsághoz szükséges életkoruk (nők esetében az 59., férfiak esetében a 60. életév) betöltését megelőzően köthetnek megállapodást korengedményes nyugdíj igénybevételére. Tavaly több mint 15 ezer korengedményes nyugdíjra vonatkozó igény érkezett, idén októberig csak alig 6 ezren kérték nyugdíjazásukat – derül ki az Országos Nyugdíjfolyósító adataiból. |
December 1-jén van az utolsó lehetőség, hogy a munkáltató kezdeményezze a munkaügyi központnál a korengedményes nyugdíjba vonulási eljárást. Arról, hogy a bejelentés megtörtént, mind a munkáltatónak, mind a dolgozónak nyilatkoznia kell a megállapodásra rendszeresített nyomtatványon. Enélkül, vagyis a nyilatkozat hiányában nincs lehetőség a korengedményes nyugdíj megállapítására. A regionális munkaügyi központnak a bejelentés kézhezvételétől számított 20 napon belül tájékoztatnia kell a munkáltatót arról, hogy van-e olyan, a törvényi előírásoknak megfelelő munkalehetőség a piacon, amit az érintett munkavállalónak fel lehet ajánlani. A munkaügyi központ tájékoztatásáig – a törvény értelmében – nem lehet nyugdíjazni a dolgozót – hangsúlyozta Molnár László, a Közép-magyarországi Regionális Nyugdíjbiztosító Igazgatóság igazgatója. A hvg.hu azonban úgy tudja, ez a gyakorlatban csak formalitás, a munkaügyi központok a legritkább esetben ajánlanak állást a nyugdíjba vonulóknak.
KIk a jogosultak? |
A korengedményes nyugdíjra való jogosultságot a munkáltató és a munkavállaló között létrejött megállapodás alapozza meg, amelyben a munkáltató vállalja a munkavállaló előrehozott öregségi nyugdíjkorhatárának a betöltéséig terjedő időszakra a nyugellátás összegének és az ehhez járuló postaköltségnek a megfizetését. A befizetést legkésőbb a fizetési értesítés kézhezvételét követő 15 napon belül egy összegben a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság elkülönített számlájára kell átutalni. |
Kizáró okok
Az 1951-ben és az 1950-ben született nők már jogosultságot szereztek előrehozott öregségi nyugdíjra, ezért velük nem köthető megállapodás korengedményes nyugdíj igénybevételére. Nem lehet megállapodást kötni azzal a munkavállalóval sem, aki az előrehozott, csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj igénybevételéhez előírt életkort betöltötte vagy a korengedményes nyugdíjba vonulás időpontjáig betölti.
A korengedményes nyugdíjba vonulás időpontjáig meg kell szüntetni a munkavállaló biztosítási jogviszonyát (munkaviszony, közalkalmazotti jogviszony, közszolgálati jogviszony, bírósági és ügyészségi szolgálati jogviszony, bedolgozói jogviszony, szövetkezeti tag munkaviszony jellegű munkavégzésre irányuló jogviszonya).
Amennyiben nincs kizáró ok, vagyis a fenti feltételek adottak, a korengedményes nyugdíjazásról szóló megállapodást a munkáltatónak és a munkavállalónak december 31-ig alá kell írnia és az illetékes regionális nyugdíjbiztosítási igazgatóságnak eddig (december 31-ig) el is kell juttatnia. Ez a jogvesztő határidő azonban nem vonatkozik a nyugdíj megállapítására, erre - kizárólag az előrehozott öregségi nyugdíjra jogosító korhatár elérését megelőzően - akár jövőre vagy két év múlva is sor kerülhet. A nyugdíjigény bejelentéséhez elég rendszeresített igénybejelentő lapot (nyomtatványt) a nyugdíjazás időpontját megelőző harminc nappal korábban benyújtani az illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatósághoz.