2010. július. 07. 18:27 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2010. július. 07. 17:39 Vállalkozás

Magyar arénák - Nem csak Dél-Afrikában épülnek stadionok

Megjelent az Ingatlan Plusz 2010-ben. A kiadványból, amelynek szakmai partnere az ingatlanmenedzser.

Megjelent az Ingatlan Plusz 2010-ben. A kiadványból, amelynek szakmai partnere az ingatlanmenedzser.hu, az ingatlanipar számos más témájáról is alapos áttekintést nyerhet az Olvasó.

Akadt olyan sportingatlan-fejlesztés, ahol csak késést okozott a krízis, de volt terület (sportág), ahol lényegében leálltak a fejlesztések, s több, a krízis előtt tervezett gigaprojekt sorsa is kérdéses egyelőre. Úgy fest, hogy a következő években (is) elsősorban a labdarúgáshoz kapcsolódó beruházások zárulhatnak eredményesen, köszönhetően annak, hogy a sportág sikertelensége ellenére még mindig a focinak van a legnagyobb fogyasztói bázisa hazánkban.

Ami már majdnem kész: A győri ETO Park

Bizonyos szempontból kedvező, bizonyos szempontból ugyanakkor kedvezőtlen helyzetben volt a győri ETO Parkot fejlesztő Quaestor Csoport a válság kirobbanásakor. A projekt kivitelezési munkálatai nagyrészt befejeződtek 2008 őszére, így a krízis idejére a beruházás csekély hányada maradt, a kereskedelmi területek kiadása azonban épp a legrosszabb időpontban vált esedékessé.

A Quaestor Magyarországon elsőként épített egy korszerű multifunkciós központot Győrött, amely tulajdonképpen négy fő részből áll: magában foglalja az ETO stadiont, a hozzá kapcsolódó edzőközpontot, klubházat és utánpótlásképző labdarúgó akadémiát, egy szórakoztató és kereskedelmi Élményközpontot, valamint egy szállodát és a körülötte lévő teljes infrastruktúrát. Az 50 milliárdos beruházás keretében a stadion átépítésére került sor első körben, majd ezt követte a cég reklámanyagában élményközpontnak nevezett kereskedelmi és irodakomplexum, ami 2008 novemberében határidőre elkészült ugyan, átadásával azonban 2009 őszéig vártak.

Bende Gyöngyi, a Quaestor csoport kommunikációs igazgatója a várakozást a kedvezőtlen piaci helyzettel magyarázta, mint mondta: rendkívül nehéz lett volna bérlőt találni a válság legsúlyosabb szakaszában. Tavaly aztán időszerűnek ítélték meg az Eto Park Élményközpontjának nyitását, s év elejére már 70 százalékos foglaltságot értek el. Bende Gyöngyi elmondta: az elmúlt hónapokban is jöttek új bérlők, az első negyedévben is nyitott egy gyógyszertár, egy fitness terem illetve egy éttermek és egy kávézó, komoly bejelentés azonban nem történt.

A kommunikációs igazgató tájékoztatása szerint a projekt harmadik eleme, a négycsillagos szálloda épül, az átadást, 2011 elejére tervezik, így jövőre már a hotel is várja a vendégeket.

Mi lesz a Fradi-pályával

Megakasztotta a válság, a Ferencváros angol befektetői által tervezett beruházást is. Amikor a Kevin McCabe vezette Scarborough Property Holding megvásárolta az FTC Labdarúgó Zrt-t, illetve a Fradi által használt, 6+2 hektáros Üllői úti ingatlant, arról volt szó, hogy a területen egy – becslések szerint 50 milliárdos projekt keretében – komoly fejlesztéseket valósítanak meg. A beruházó az új stadion mellett üzleteket, irodákat, és hotelt is ígért, a krízis azonban visszavetette a kezdeti lendületet.

Berki Krisztián, az FTC Labdarúgó Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta: lassan, de biztosan haladnak, jelenleg a finanszírozási oldalon próbálnak előrelépéseket kiharcolni. Egyelőre annyi bizonyos, hogy a beruházást részben önerőből, részben bankhitelből fedeznék, de bíznak az esetleges állami támogatásban is. A projekt az eredeti tervekhez képest némileg módosulni látszik, az vezérigazgató ugyanis most úgy fogalmazott: nem szeretné meghatározni a beruházás lehetséges elemeit, de mindenképpen olyan projektet szeretnének összerakni, ami megtérüléssel kecsegtet.

Első lépésben a stadion épülhet meg, a terület többi része a második ütemben készülhet el. Berki Krisztián az új arénáról elmondta: a finanszírozási kérdések tisztázását követően 24 hónap szükséges a létesítmény felhúzására. A tervek szerint az új Fradi-Aréna egy 23 ezer férőhelyes fedett stadion lenne, nagyjából ötven VIP páhollyal, és ezer exkluzív ülőhellyel, illetve üzletekkel és vendéglátó-egységekkel.

Új stadion a Lokinak?

A következő évek másik nagy stadionfejlesztése Debrecenben lehet. Bár egy új debreceni aréna építése már évekkel ezelőtt felmerült, a projektnek egyértelműen a DVSC csapatának 2009-es BL sikere adott lökést. Amikor a Loki bejutott a Bajnokok Ligája csapatkörébe, több helyen is arról lehetett olvasni, hogy 4,5 milliárd forintból egy 15-30 ezer fős új stadion épülhet a városban. Kósa Lajos Debrecen polgármestere most elmondta: egy 20 ezer néző befogadására alkalmas stadion építését tervezik, a beruházást méretét azonban egyelőre korai lenne megbecsülni, az ugyanis nagyban függ például attól, hol epül meg a létesítmény. A polgármester tájékoztatása szerint három helyszínt vizsgálnak: vagy a jelenlegi stadion közelében a Nagyerdőben, vagy a Gázvezeték utcai sporttelepen, vagy valahol Debrecen határában egy majorsági területen húzhatják fel az arénát.

Kósa Lajos elmondta: egyelőre annyi biztos, hogy város vezetése 2010 nyarán szeretné elkezdeni a stadion terveztetését. A beruházás finanszírozása még kérdéses, a városvezetés reményei szerint azonban az állam (illetve az önkormányzat) mellett a klub is beszáll, s szeretnének magántőkét is bevonni. Azt sem lehet egyelőre tudni, hogy az aréna mellett – az ETO Parkhoz, vagy éppen a Fradi-pályához hasonlóan – más létesítmények is épülnek-e, ez részben a finanszírozótól, részben a helyszíntől függ.

Ecoline

hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. január. 08. 13:14

Hipóval mosott tojás, tesztek horribilis áron, na meg a rendeleti kormányzás – emlékszik, milyen volt a covid magyar módra?

Magyarország az a hely, ahol az öt éve elkezdődött világjárvány a túlárazott és felesleges beszerzésekről, a kormányzati propagandáról, az oroszok és a kínaiak helyzetbe hozásáról, a parlamenti demokrácia szembeköpéséről és az információk eltitkolásáról szólt. No és persze a nyunyókáról.