2010. június. 29. 14:57 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. június. 29. 14:54 Vállalkozás

Gyorsabban juthatnak uniós pénzhez a pályázók

Megkönnyítené és ezzel gyorsítaná az uniós alapok felhasználását egy EU-s javaslat, amelynek elemei 2014-től – az új pénzügyi ciklusban – már beépülnének a források igénylésének szabályai közé.

A kezdeményezés elfogadtatásával egyszerűsödhetne a pályázati adminisztratív eljárás, amely akár innovatív megoldásokkal is kiegészülhetne – többek között erről is tájékozódhatunk az Akkreditált Felnőttképzési Intézmények Országos Egyesületének (AFIOE) júniusi hírleveléből. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség is támogatni kívánja a vállalkozásokat egy Tőkeiránytű elnevezésű új szolgáltatással, amely egy innovatív adatbázisban összegyűjtené a vállalkozások számára, fejlesztési célból releváns ipari parkokat, logisztikai központokat vagy éppen gazdasági komplexumokat. A júniusi hírlevél beszámol egy olyan felmérésről is, amely felállította az európai vállalkozók kedvenc városainak listáját, elégedettségi, népszerűségi szempontok alapján. Malmö, Frankfurt és Varsó elsőbbsége mellett Budapest nem bizonyult közkedvelt városnak a vállalkozók körében, és így csupán a sereghajtók között szerepelhet.

Az AFIOE hírlevél Pályázat rovatában egy új felhívásról olvashatunk, amely a kisvállalkozásokat hivatott támogatni és egyebek közt az alkalmazottak tudásszintjének fejlesztésére 200 millió forintos uniós forrást bocsát a különféle projektek támogatására. A Magyar Innovációs Szövetség elnöke, Szabó Gábor véleménye szerint valójában nem a műszaki és természettudományos szaktudás hiányzik, hanem ennek megfelelő utánpótlása. Megoldás lehet a közösségi munka, vagyis a műszaki és természettudományos oktatás koncentrált fejlesztése, hiszen a magyar értelmiség ezen részének későbbi feladata lesz a gazdaságilag járható utak kijelölése. A távoktatás és az e-learning népszerűtlenségéről árulkodnak az elmúlt 10 év jelentkezési adatai: az információs és kommunikációs technológiák megújulása nem hoz forradalmat a különböző oktatási formák elterjedésében, hiszen ehhez elsősorban szükség lenne a fogalmak tisztázására és a munkaerő-piaci követelmények megváltozására. Az Akkreditált Felnőttképzési Intézmények Országos Egyesületének (AFIOE) júniusi hírlevelét az alábbi linken érheti el:

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel