Újra kiírhatják a február elején felfüggesztett pályázatokat
Sokat javult a kkv-k megítélése az európai uniós pályázatok elnyerésére vonatkozóan. A vállalkozások több mint fele tartja reálisnak, hogy uniós forráshoz jut, és – a mikrovállalkozásokat kivéve – minden második hazai kkv hallott olyan uniós pályázati kiírásról, amely komolyan érdekli a céget – derül ki a 700 vállalkozás megkérdezésével végzett K&H kkv bizalmi index kutatásból.
Az eredmények jelentős javulást mutatnak, hiszen az előző negyedévhez képest mintegy 8 százalékpontos emelkedést követően jelenleg a vállalkozások 56 százaléka lát reális esélyt arra, hogy EU-s támogatáshoz jusson. Az index emelkedéséhez hozzájárulhatott, hogy a nagy népszerűségnek örvendő automatikus pályázatok 2009. novemberétől újra elérhetővé váltak. A vállalkozások közül az ipari cégek a legoptimistábbak, mintegy 61 százalékuk ítéli meg pozitívan pályázati lehetőségeiket. „A pályázók számát tekintve a tavalyi évhez hasonlóan idén is ezeknél az eszköz- és gépbeszerzési pályázatoknál számolunk a legnagyobb érdeklődésre. Bár a közép-magyarországi régió kivételével február 2-ai dátummal felfüggesztették a pályázatok benyújtásának lehetőségét, módosított feltételekkel várhatóan még a hónap végén újra kiírják. A 10 milliárd forintnyi támogatási keretösszegből a kedvezményezettek 35-50 százalékos vissza nem térítendő támogatáshoz juthatnak, a lehívható előleg összege 40 százalékról 25 százalékra csökken. Utóbbi a tavasszal megjelenő pályázatokra is vonatkozik majd" – kommentálta az eredményeket Bognár Mihály, a K&H Pályázati tanácsadás igazgatóság vezetője.
Nemcsak az esélyeiket látják pozitívan a cégek, de a 100 millió forint éves árbevétel felettiek 49 százaléka talál is olyan pályázatot, amely komolyan érdekes lehet a vállalkozás számára. A mikro cégeknél ugyanakkor ez az arány lényegesen kisebb, csupán harmaduk (33 százalék) talál vonzó uniós pályázatot. Ennek okát a pályázati szakember abban látja, hogy egyrészt tapasztalata szerint a legkisebb vállalkozások a legkevésbé tájékozottak a pályázati lehetőségeket, illetve a pályázási procedúra feltételeit tekintve. Másrészt ezen cégek számára a jellemzően 30-50 százalékos támogatási intenzitású pályázatok, a korlátozott sajáterő miatt kevésbé jelentenek tényleges finanszírozási lehetőséget. Végül az 5000 fő alatti településeken működő mikrovállalkozások a volumenben kisebb és jóval bonyolultabb eljárásrendben hozzáférhető pályázati források miatt szintén reménytelenebbnek látják helyzetüket nagyobb társaiknál.
A 2010-es pályázati év előttünk álló részének két legfontosabb eseménye az áprilistól benyújtható telephely-fejlesztési pályázatok, illetve a várhatóan szintén tavasszal meghirdetésre kerülő technológiafejlesztési pályázatok lesz. A korábbi időszakok tapasztalataiból kiindulva az akár 50 százalékos támogatási mérték és a 10-400 millió forint összegű vissza nem térítendő támogatás komoly vonzerőt jelent. Figyelembe véve a beruházási aktivitás újraéledését, nyárig igen aktív hónapokra számítunk” – mondta el Bognár Mihály. „Az országgyűlési választás viszont érdemben nem fogja befolyásolni az idei pályázatok megjelenését, feltételeiket, tartalmukat” – véli a szakember. „Idén egy kétéves pályázati ciklus második évében járunk, ezért legkorábban 2011-től lehetséges lényegi változás a támogatások elosztásának súlypontjait tekintve. Idén leginkább az április elsejével életbe lépő és az új kormány megalakulásáig fennálló döntési moratórium növelheti meg valamelyest a pályázatok elbírálásának időtartamát, bár a kormányrendelet napokban várható változása következtében a január 20. előtt benyújtott pályázatok mentesülnek a jogszabály hatálya alól” – magyarázta Bognár.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel